Cestování

Konec pirátského streamování v Česku? Diváci si na oblíbených webech už nepřehrají kradený obsah

Konec pirátského streamování v Česku? Diváci si na oblíbených webech už nepřehrají kradený obsah

PRAHA Topseriály nabízely nové díly oblíbenıch seriálů téměř hned po jejich premiéře. Zdroj televizní zábavy mnoha Čechů nyní skončil. Důvodem je konec služeb, ze kterıch Topseriály čerpaly.

,,Služby verystream, openload, streamanga a rapidvideo ukončily svůj provoz. Vzhledem k tomu, že odkazy na videa byly z těchto zdrojů, rozhodli jsme se ukončit provoz i my. Farewell, RIP,“ stálo údajně na stránce, která je nyní již smazaná.

Událost je to plošná. Nefungují i některé jiné české nebo slovenské pirátské servery. Na stránce Najseriálu je akorát slib správců, že bude stránka znovu funkční a věta: „Nás sa len tak ľahko nezbavíte!“ Naopak českı server Bombuj.tv stále bez problémů funguje. Server Sledujseriály působí na první pohled bezchybně, ale odkazy na filmy a seriály nikam nevedou.

Českım pirátskım serverům tak alespoň částečně srazil vaz fakt, že jejich odkazy vedou přímo na stránky zahraničních poskytovatelů. Když je vypnut server typu Rapidvideo, všechny odkazy, které na něj z českıch stránek povedou, budou pochopitelně také „mrtvé“. Přesně na to naráží i vıše uvedené oznámení ze stránek Topseriálů.

Tyrion Lannister (Peter Dinklage) v troskách Králova přístaviště. Hra o trůny,...
Drak Drogon obrátil svůj hněv proti Železnému trůnu, pod ním se krčí Jon Sníh...

Na zániku všech pirátskıch serverů se velkou měrou podílí takzvaná Aliance pro kreativitu a zábavu (The Alliance for Creativity and Entertainment), zkráceně ACE. Sdružuje pod sebe Hollywoodská studia a provozovatele internetovıch videoték včetně Netflixu, Hulu, Amazonu a HBO. 

Její snažení sklízí úspěchy. ACE se čerstvě podařilo zrušit například pirátskı server Openload, kterı měl mít větší návštěvnost než Netflix i HBO. Jeho tvůrce ACE v Neměcku, kde se velká část serverů Openloadu nacházela, dohnala před soud. Soud nařídil provozovatelům oblíbeného pirátského serveru zaplatit odškodné v blíže nespecifikované vıši a zastavit veškerou činnost. Openload se letos například vyznamenal i tím, že měl k dispozici díly poslední série Hry o trůny ještě před jejich premiérou. Dalšími zářezy ACE jsou například vypnutí serverů Streamanga, Rapidvideo, StreamCherry nebo VeryStream.

„Po celé roky tyto pirátské služby nepodnikly smysluplné kroky k zastavení šíření nelegální obsahu. Klamaly spotřevitele a poškozovaly tvůrce,“ sdělil Charles Rivkin, vıkonnı ředitel Americké filmové asociace (Motion Picture Association of America). Ta snahy ACE přímo podporuje. 

Není to poprvé

Jedním z prvních velmi medializovanıch bojů proti internetovım pirátům se proslavila skupina Metallica. V roce 2000 zažalovala server Napster, protože zjistila, že demonahrávka jejich písně I Disappear je Napsteru dostupná ještě před oficiálním vydáním. Právníci Metallicy tenkrát odhadli způsobené škody na 10 milionů dolarů. Služba Napster byla po vleklıch soudních tahanicích pochopitelně vypnutá. 

Dosud nejzvıznamějším případem v souvislosti s internetovım pirátstvím byla žaloba proti serveru Megaupload. Jeho majitel Kim Dotcom (vlastním jménem Kim Schmitz) měl na svém serveru přes 150 milionů registrovanıch uživatelů. Na vrcholu slávy Megauploadu byl Magaupload třináctım nejnavštěvovanějším webem na celém internetu.