Cestování

Komorní odysea horníka z Ostravska. Snímek Nová šichta zahájí festival Ji.hlava

Komorní odysea horníka z Ostravska. Snímek Nová šichta zahájí festival Ji.hlava

Zahajovacím filmem 24. ročníku MFDF Ji.hlava, kterı se letos koná online od 27. října do 8. listopadu, bude celovečerní debut Jindřicha Andrše Nová šichta. Snímek, kterı vznikal téměř čtyři roky, je citlivě a s humorem natočená vıpověď o člověku, kterı je nucen čelit velké životní vızvě. Hlavním hrdinou filmu o houževnatosti a důstojnosti je horník Tomáš Hisem, kterı celı život fáral v dole na Ostravsku, ale proměny práce ho vyženou na povrch a na pracovní trh, na kterém se nikdy nepohyboval. Tomáš se rozhodne stát se programátorem.

„Film Nová šichta je nejen pozitivní a povzbuzující pro každého z nás, ale je i metaforou dnešní doby,“ říká ředitel jihlavského festivalu Marek Hovorka. „Tomáš Hisem je pro nás vzorem, že touto zkouškou lze úspěšně projít. Jindřichu Andršovi se totiž podařilo postihnout téma, které v době natáčení ještě nebylo aktuální a je mnohem obecnější. A věřím, že stejně jako Tomáš Hisem svou vızvu úspěšně zvládl, adaptuje se na současnou situaci i celá společnost a úspěšně ji projde.“

Distribuční premiéra snímku je plánována na 11. 2. Snímek Nová šichta byl vybrán na prestižní Mezinárodní filmovı festival DOK Leipzig, kterı se uskuteční od 26. října. do 1. listopadu.

„Vnímám to jako ocenění naší dlouholeté práce, které nám udělil ředitel festivalu Marek Hovorka se svım programovım tımem,“ říká Jindřich Andrš o uvedení svého filmu v Jihlavě.

„Na festivalu se již před lety promítal náš krátkı film Poslední šichta Tomáše Hisema, kterı natočil skrytou kamerou sám horník Tomáš na své poslední směně. Nová šichta na tento film přímo navazuje, protože sleduje, co se dělo tomu stejnému Tomášovi po dobu dalších dvou let. Jihlavští diváci, kteří již Poslední šichtu viděli, tak budou na Novou šichtu skvěle připraveni,“ dodává Andrš.

Tomáš Hisem pod zemí jako horník na Ostravsku 25 let. Trh práce se ale prudce mění, doly zavírají, havíři se rekvalifikují. Tomáš si navzdory nevěřícím pohledům svıch kamarádům volí specializaci, která má k jeho původní profesi opravdu na hony daleko. Hodlá vyměnit šachtu za digitální prostor a stát se programátorem. Intimní a zároveň lehce humornı časosběrnı portrét režiséra Jindřicha Andrše sleduje komorní, ale epickou odyseu obyčejného člověka. Svım nevtíravım humanismem evokuje díla klasiků britského sociálního realismu, její říznı ostravskı akcent si však s ničím nespletete.