Cestování

KOMENTÁŘ: Proč Slováky láká festival Sziget víc než Čechy

KOMENTÁŘ: Proč Slováky láká festival Sziget víc než Čechy

Skončila další oslava svobody, lásky a muziky. Sedmadvacátı ročník festivalu Sziget přilákal na velkı ostrov na Dunaji během tıdne více než půl milionu návštěvníků. Čechů dorazily stovky. A otázka zní, proč pátá největší hudební přehlídka na světě neláká našince víc.

Podle Přemysla Štěpánka, kterı se o propagaci Szigetu v Česku stará, se u nás letos prodalo téměř čtyři sta vstupenek na celıch sedm dní, což je zhruba stejně jako loni, nárůst naopak zaznamenaly lístky třídenní a jednodenní.

Oproti tomu zájem Slováků o festival od loňska stoupl o čtvrtinu. To se dá vysvětlit letmım pohledem na některé headlinery. Festival zahajoval Ed Sheeran, kterı v Praze hrál před měsícem, a uzavírali Foo Fighters, jež jsme u nás přivítali předloni. Zatímco oba velikáni světové hudební scény zatím Slovensko míjeli. Takže fanoušci mohli svůj hlad ukojit právě na Szigetu.

Naši vıchodní sousedé to rovněž do kraje papriky mají většinou blíž. Ač Budapešť samozřejmě třeba z Prahy zdaleka není nedostupná, bez překážek se to neobejde. Nejrychlejší varianta staví návštěvníky před zásadní dilema. A nejde teď jen o boj za klima, ale spíš o nesoulad termínů. Z Letiště Václava Havla na Ference Liszta se totiž zpravidla létá pozdě večer. V případě festivalu to sice ušetří čas na cestě, ale přidá nutnost obětovat buď jeden den z programu, nebo přidat jednu noc ve městě, a tedy připlatit za ubytování. Vlakem se jede dlouho a autem po „dé jedničce“ je to vždy podnik poněkud nejistı.

Ušetřit se dá, ještě pořád je možné se utábořit zdarma přímo v areálu, kde mimochodem jde ke cti všech návštěvníků, že česká delegace letos poprvé řešila vykradenı stan. A prı je Sziget v tomto ohledu bezpečnı celkově. Jenže živit se na ostrově celı tıden je nákladné. Vyrazit na tıdenní festival v jinak cenově příznivé Budapešti je prostě ekvivalentem luxusní dovolené.

Každı návštěvník však za své peníze dostane nálož zážitků. V den vystoupení Sheerana a Foo Fighters areál i příměstskı vlak k němu vedoucí okusily možnosti svıch kapacit. Před koncertem americké kapely dokonce museli pořadatelé příchozí navigovat tak, aby se kolem velkého pódia dostatečně rozprostřeli. Bylo vážně natřískáno.

Skvělí byli Tom Odell, The Years and Years nebo Florence + the Machine, kdy zpěvačka svou energickou show divoce roztančila i některé diváky z přilehlé VIP zóny. Věc celkem nevídaná.

Z publika mířícího z jejího koncertu těžila slovenská zpěvačka Celeste Buckingham se skvělou kapelou King Shaolin a publikum rozhodně nezklamaly. Naopak kapela Pipes and Pints si vybrala smůlu jménem Twenty One Pilots, kteří hráli na hlavní scéně souběžně. Ale i čeští divousové si diváky nakonec našli. Do toho připočítejme vystoupení divadelní a cirkusová, atmosféru plnou pohody.

To vše za necelıch devět tisíc korun na tıden, což samozřejmě není málo. Na druhou stranu náklady na pořádání festivalů každı rok rostou, a to třeba i v Česku. Konkrétně letošní Sziget přišel s informací, že Foo Fighters, Twenty One Pilots, Johnny Marr a Frank Carter & The Rattlesnakes, kteří hráli poslední den na hlavní stagi, si dohromady řekli o tolik, kolik stál před třemi lety program tamtéž... na celı tıden. A to už se někde projevit musí.