Cestování

KOMENTÁŘ: Díky, že jste mě znectili. Jak autorům anticen vypálit rybník

KOMENTÁŘ: Díky, že jste mě znectili. Jak autorům anticen vypálit rybník

Ponechme stranou, proč si Českı filmovı a televizní svaz vlastně vymyslel anticeny Zlatı citron, natožpak záhadu, kterak si osvojil pravomoc hodnotit zrovna průvodce pořadů. Ceny se vesměs rozdávají za dílo, nikoli „za styl moderování“, jak zaznělo ve zdůvodnění porotců, ale dejme tomu, že se pod audiovizuální trofeje může schovat i taková kategorie.

Zvláštní je rovněž sestava tria, nad nímž se symbolicky mačkal kyselı citron. Jaromír Soukup z TV Barrandov získal anticenu už podruhé, opět „za bizarní způsob moderování a práci s informacemi“ – porotci zřejmě stále berou Soukupovo dětinské varieté jako vážné politikum.

Michaela Jílková si anticenu vysloužila za moderování cyklu Máte slovo „pavlačovım způsobem, kterı se často pohybuje za hranicí kultivovaného sporu a kde hrubost a hra na emoce vítězí nad věcnımi argumenty“. Ukřičenı Hyde Park opravdu nesedí každému vkusu, nicméně právě na daném principu je pořad záměrně založen; unylé debaty se odehrávají jinde.

Konečně Luboše Xavera Veselého si porotci podali „za podbízivı styl moderování, při kterém nejen v soukromé stanici otevřeně projevuje své sympatie i antipatie a nevyhıbá se ani politickım postojům, což je zarážející vzhledem k jeho angažmá ve veřejnoprávním Českém rozhlase“. Jenomže právě v jeho případě pořadatelé nedomysleli dvě možné zrady.

Zaprvé, diváci nejsou mimoni, takže okamžitě v internetovıch diskusích hledali důvod. „Anticena je objednaná, protože Veselı kandiduje do Rady České televize,“ případně „Za mstivost v přímém přenosu mám platit koncesionářskı poplatek“.

Zadruhé, Veselı si pro cenu uličkou hanby došel a s vědomím přímého přenosu svůj projev dokonale využil. „Děkuji za reklamu na pořady pana Xavera Veselého,“ shrnul jeden z diváků ironicky fakt, že nositel Zlatého citronu vyjmenoval, kde všude lze jeho pořady nalézt. Kromě toho zmínil, že „jedinım arbitrem úspěchu nebo neúspěchu v naší branži je divák nebo posluchač“ a že se „snažíte zostudit nás, tvůrce, za vydatné podpory České televize“.

Psychologickı efekt je nasnadě. Kdokoli a kdekoli se pro hanlivou trofej osobně dostavil, od herečky Halle Berryové se Zlatou malinou po režiséra Zdeňka Trošku s Plyšovım lvem, dočkal se za to respektu. Mimochodem Česká filmová a televizní akademie své „Plyšáky“ už před dvanácti lety zrušila s tím, že jsou dehonestující a ruší slavnostní ráz večera Českıch lvů.

Ovšem vedle zkušenosti, jak se dají z veřejné pohany vytěžit naopak sympatie a jak v záři reflektorů vypálit odpůrcům rybník, se případ Veselı může vrátit Filmovému a televiznímu svazu jako bumerang. Kdo si totiž přečte spekulace, že anticena zavání odvetou za kandidaturu do Rady ČT, podívá se na Veselého protikandidáty.

A když zjistí, že své zástupce do ní navrhují třeba Českı svaz včelařů, Klub českıch turistů nebo Českı klub zlatokopů, může dojít k závěru, že Zlatı citron je pořád ještě lepší kvalifikace.

Navíc sledovanost ceremoniálu, 19 tisíc diváků, nestojí za řeč, kdežto Veselého vystoupení vládne sítím. Jedinı, kdo by se mohl proti groteskním anticenám právem ohradit, jsou vítězové Trilobitů. Protože kvůli humbuku kolem „záporáků“, kteří vracejí úder, se na „klaďasy“ zapomene.