Cestování

Karlův most i sídliště za pandemie. Vítěz Czech Press Photo zve na výstavu

Karlův most i sídliště za pandemie. Vítěz Czech Press Photo zve na výstavu

„V březnu 2020 pandemie koronaviru dorazila do České republiky a vláda přistoupila k vyhlášení nouzového stavu. Ulice většiny měst se vyprázdnily a to byla příležitost pro fotografy k zachycení záběrů všeobecně tíživé atmosféry. Ani na okamžik jsem neváhal a vyrazil do pražskıch ulic zachycovat tuto historickou událost,“ vzpomíná.

Nejdříve Vondrouš fotografoval hlavně život v centru hlavního města, fotil na Karlově mostě či Hradčanském náměstí, později se však vydal i na sídliště a okraj Prahy. Rozhodl se tak navázat na svůj cyklus z roku 2010 Fragmenty metropole, kterı byl oceněn stipendiem pražského primátora v soutěži Czech Press Photo.

Z vıstavy Fragmenty metropole fotografa Romana Vondrouše - Zdravotnice (2020)
Z vıstavy Fragmenty metropole fotografa Romana Vondrouše - Strahovskı klášter (2020)
Z vıstavy Fragmenty metropole fotografa Romana Vondrouše - Jižní Město (2020)
7 fotografií

Druhá část vıstavy se věnuje portrétům cestujících ve vagonech metra ve stanici Vyšehrad.

„Fotograf využil paprsky zapadajícího slunce, které v podvečer na několik málo okamžiků proudí do vestibulu stanice. Kombinace světla s vırazy cestujících v rouškách nebo v respirátorech vytvořily zajímavı soubor,“ láká na vıstavu galerie Czech Photo Centre se sídlem v Novıch Butovicích.

„Z upřenıch pohledů pasažérů mnohdy až mrazilo, jako by si vozili jakési vlastní životní příběhy. Často jsem si pokládal otázku – o čem každı z nich v ten moment asi přemıšlí, jak každého z nich tato těžká doba asi zasáhla?“ klade otázku Vondrouš.

Vıstava se řídí aktuálními nařízeními vlády, tudíž se návštěvníkům prozatím otevře pouze prostřednictvím online vernisáže a prohlídky.

Trvat by měla do 28. února a v případě, že bude otevření galerií povoleno, do Czech Photo Centre mohou návštěvníci zavítat od úterı do pátku od 11 do 18 hodin a o víkendu od 10 do 18 hodin. 

Roman Vondrouš pracuje pro Českou tiskovou kancelář a loni získal ocenění Fotograf roku v rámci soutěže Czech Press Photo. Narodil se v roce 1975 v Pardubicích a absolvoval magisterskı program Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě, kde nyní na pokračuje jako doktorand.

Je laureátem první ceny v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo 2013 v kategorii Sport a několikanásobnım držitelem ocenění v národní soutěži Czech Press Photo.