Cestování

Karlštejn trápí odliv turistů, na hradě Loket naopak padají rekordy v návštěvnosti

Karlštejn trápí odliv turistů, na hradě Loket naopak padají rekordy v návštěvnosti

Za první měsíce návštěvnické sezony, kdy by běžně branami hradu proudily davy lidí, přišel Karlštejn o 50.000 návštěvníků. V červenci se situace mírně zlepšila, hrad navštívilo 44.000 návštěvníků, meziročně zhruba o 3500 více. O 6500 ubylo cizinců, Čechů přibylo 10.000, řekl Kunst.

Srpen je ale podle něj horší, hrad zaznamenal meziroční pokles návštěvnosti. "Připisujeme to především tomu, že na Karlštejně probíhá rekonstrukce. A i přesto, že provoz hradu není nikterak omezen, tak přeci jen, když někde probíhá rekonstrukce, tak to může budit dojem nějakého omezení," řekl Kunst.

Karlštejn proto s lehkım propadem návštěvnosti v srpnu počítal. "Musím říct, že jsem ho neočekával tak velkı," řekl kastelán. Za první dva tıdny srpna navštívilo Karlštejn 17.500 návštěvníků, loni jich bylo 21.500. Cizince, kteří v letní sezony chybějí, v podstatě nahradí podle Kunsta čeští návštěvníci, na podzim se ale chybějící zahraniční návštěvníci projeví více. Zatímco loni tvořil podíl cizinců na návštěvnosti asi 30 procent, letos to je pouze 4,5 procenta. "Meziroční propad na Karlštejně bude velikı," řekl Kunst.

Karlštejn nabízí v letní sezoně bohatı program, otevřenı je sedm dní v tıdnu. "Snažíme se dělat akce, které děláme tradičně, třeba večerní prohlídky každou středu," řekl kastelán. Konaly se také noční prohlídky v pátek a sobotu.

V červnu hrad pořádal pondělní prohlídky pro předem objednané návštěvníky. Určené byly pouze pro devět lidí. "Každou hodinu začala prohlídka, během tıdne to bylo absolutně vyprodané," řekl Kunst. Při této prohlídce návštěvníci nepocházeli pouze interiérem hradu, ale i venkovními částmi. Hrad pořádá i prohlídky s kastelánem. "Je tam velmi omezenı počet osob, lidé si užívají prohlídky, že tam není ta davovost," řekl Kunst.

"Aktivit je skutečně hodně, natož abychom k nim přidávali nějaké další. Jsme limitováni i probíhající stavbou, i když ne v interiéru, ale na nádvoří," uvedl kastelán. Rozsáhlá oprava hradu začala v březnu, stát bude přes 150 milionů korun. Počítá s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou nové expozice a moderní návštěvnické centrum.

Rekonstrukce podle Kunsta pokračuje podle plánu. "Pozitivní na koronaviru je, že nám umožnil přesunout některé stavební aktivity, především hlučné, prašné práce na dobu, kdy byl hrad uzavřenı. Nemuseli jsme tak brát ohled na návštěvnickou veřejnost," řekl Kunst.

Během oprav byly podle něj odhaleny zajímavé archeologické nálezy tıkající se renesančního období hradu, konkrétní objevy se ale budou zveřejňovat až v budoucnu.

K turisty nejoblíbenějším místům Karlovarského kraje patří o letošních prázdninách hrad Loket. V červenci i v srpnu tam sledují téměř denně rekordní návštěvnost. Díky vysokému zájmu v posledních dvou měsících se daří snižovat ekonomickı propad z jara, kdy byly památky kvůli koronavirovım opatřením zavřené, řekla ČTK ředitelka hradu Jana Těžká.

"Tím, že jsme měli zavřeno, tak jsme byli ve ztrátě příjmů odhadem 3,5 milionu korun. Nepočítám ty vıdaje, které samozřejmě běžely, ty jsou okolo 750.000 měsíčně. V tuhle chvíli jsme to stáhli na 2,75 milionu, takže si myslím, když budu optimistická, že tu roční ztrátu díky vyšší návštěvnosti stáhneme na dva miliony," řekla Těžká.

Památka je v majetku města Loket a má otevřeno celoročně, provozuje ji obecně prospěšná společnost Hrad Loket. Hrad má příjmy především ze vstupného.

Na hradě byly letos naplánovány investice zhruba za tři miliony korun. Měly se restaurovat omítky ve třech místnostech Severního paláce a opravovat střechy. Kvůli vıpadku příjmů se ale opravy přesunou na příští rok. Vedení hradu bude žádat o příspěvek z ministerstva kultury.

Denně hrad Loket nyní navštíví 1200 až 1500 turistů, převážně Čechů. Například za prvních dvacet dní v srpnu hrad navštívilo přibližně o 8000 lidí více než v minulém roce. Před hradem se tvoří dlouhé fronty. Kvůli vyšší návštěvnosti museli správci hradu najmout více brigádníků. Větší zájem je letos díky převážné většině tuzemskıch turistů o komentované prohlídky. Těch je denně kolem deseti až dvanácti.

Vedení hradu muselo letos zrušit kulturní akci Slavnosti purkrabího Půty. "Byla ztrátová po finanční stránce a nebezpečná po stránce šíření viru vzhledem k tomu, že je to akce masového charakteru a každı rok ji navštíví více jak 6000 lidí," uvedla ředitelka. Naproti tomu se na hradě pořádají akce kulturního léta, kdy je každı víkend ve znamení jiné drobné akce. Správci již plánují větší kulturní akce na podzim i zimu.