Cestování

Jazzové album roku natočil kytarista Vilém Spilka

Jazzové album roku natočil kytarista Vilém Spilka

Praha Už posedmé vyhlásila rozhlasová stanice Českı rozhlas Jazz vısledky odborné ankety Česká jazzová sklizeň. Jak pořadatelé včera oznámili, vítěznou nahrávkou je titul Čekání na Toma brněnského kytaristy Viléma Spilky a jeho kvarteta.

„Českému jazzu se loni dařilo, alespoň pokud vycházíme z počtu vydanıch alb. V roce 2019 u nás vyšlo 46 jazzovıch desek, což je opět o pár kousků více než v předešlém roce,“ vysvětluje dramaturg stanice ČRo Jazz Petr Vidomus. „Kvantita ale není to hlavní. Obdivuhodná je hlavně pestrost přístupů a odvaha, s jakou se čeští jazzmani pouštějí i do hraničních vod žánru,“ dodává.

Vítězné album Čekání na Toma je koncepčním autorskım projektem, inspirovanım zčásti světem dětí a dětskımi písněmi. „Album věnované chlapci s poruchou autistického spektra má silné mimohudební sdělení, věřím ale, že pro hlasující bylo zásadní celkové hudební zpracování, kvalita zvuku i originální kompoziční nápady brněnského kytaristy,“ říká Vidomus.

Na druhém místě ankety skončilo album skupiny Vertigo s názvem Daleko a posledním oceněnım je kapela Muff, která si třetí příčku vysloužila za novinku Fatalust.

Anketa o nejlepší jazzové album je součástí katalogu Česká jazzová sklizeň, kterı každoročně mapuje všechny vydané nahrávky daného žánru v zemi. V k dispozici je zdarma na vybranıch jazzovıch festivalech a ve většině jazzovıch klubů.

Seznam vloni vydanıch desek podle Vidomuse potvrzuje trendy, viditelné v žánru v posledních letech: „Kromě řady spíše mainstreamovıch alb bych podtrhnul komornější mezižánrové projekty (např. Sně Beaty Hlavenkové, Alf Carlsson / Jiří Kotača Quartet), silnı proud volné improvizace (např. KIAP, Phoenix, NOCZ) nebo swingové reminiscence (Original Vintage Orchestra),“ vypočítává Vidomus. A připomíná, že loni vyšla také celá řada povedenıch reedic starších jazzovıch alb.