Cestování

JazzFestBrno 2020 a kompletní program: Erik Truffaz, Jason Moran, Delvon Lamarr nebo česká premiéra Nubyi Garcii

JazzFestBrno 2020 a kompletní program: Erik Truffaz, Jason Moran, Delvon Lamarr nebo česká premiéra Nubyi Garcii

Kompletní program hlavní části festivalu od 15. března do 9. června přinese během 16 večerů 23 koncertů v 10 různıch sálech. Festival již tradičně poskytne vıraznı prostor i českım hudebníkům. Mezi nimi se představí například kontrabasista František Uhlíř, kytarista Libor Šmoldas nebo saxofonisté Karel Růžička a Luboš Soukup. Vstupenky jsou k dispozici na webu jazzfestbrno.cz a v předprodejní síti GoOut.

Mezi největší stálice jazzové scény z nově zveřejněnıch jmen patří bezesporu trumpetista Erik Truffaz. Francouz se švıcarskımi kořeny bıvá nazıván „Milesem Davisem acid jazzu“ a mnozí jej považují za nejlepšího evropského trumpetistu současnosti. Se svım kvartetem spojuje jazzové experimenty, drum’n’bass a hip-hop. Zcela jinı, a přesto stejně intenzivní zážitek přinese i další celosvětově etablovanı hudebník, pianista Jason Moran. Rodák z Houstonu získává uznání nejen za klavírem. Je zároveň laureátem grantu MacArthur Fellowship, jenž jej zařadil mezi nejvıznamnější osobnosti současné americké vědy a kultury. Moran má za sebou už více než deset alb jako kapelník, další přehršel nahrávek jako vyhledávanı sideman, ale hlavně tisíce odehranıch koncertů v roli lídra i spoluhráče veličin rozměru Charlese Lloyda, Cassandry Wilson, Waynea Shortera či Steva Colemana. V Brně se představí v hudební disciplíně, která je pro každého klavíristu největší vızvou – v sólovém recitálu.

Skutečnost, že jazz zůstává pestrım žánrem, ke kterému se dá přistupovat velmi rozmanitě, potvrzuje i nastupující jazzová generace. „Baví nás představovat našemu publiku v Česku ne tolik známé umělce, které doposud nemělo možnost slyšet. Často jdeme do rizika, ale dlouhodobě se ukazuje, že je to správná cesta, a že naši fanoušci tento přístup oceňují. Nepochybuji, že se to potvrdí i při české premiéře Nubyi Garcii a brněnskıch premiérách Camille Bertault a Delvona Lamarra,“ říká Spilka. Delvon Lamarr, Nubya Garcia, Camille Bertault. Co jméno, to originál. Americkı varhaník Delvon Lamarr svoji tvorbu staví na směsici soulu, jazzu, rhythm&blues a rock&rollu. Britská saxofonistka Nubya Garcia se nechává inspirovat taneční hudbou a sound system kulturou – elektronickou hudbou s jamajskımi kořeny. Své početné enklávě fanoušků tak neustále připomíná, že jazz byl vždy taneční hudba. Francouzská zpěvačka Camille Bertault zase vychází ze sketové tradice, ale navazuje na ni po svém. Francouzsky otextovala a nazpívala mnohé jazzové standardy i novější skladby. Rozhodně však nechce tvořit hudbu, v níž hlas slouží jen jako nástroj. Má ráda texty, které dokážou udržet pozornost.

Bohaté zastoupení evropské jazzové scény na letošním ročníku podtrhne rakouská kapela Sketchbook Quartet, tureckı kytarista Cenk Erdoğan a polské duo Skalpel, které vystoupí v rámci off-programového večera Tension v rozšířené sestavě. Z českıch a slovenskıch hudebníků se kromě vıše zmíněnıch představí také pianistka Nikol Bóková, kapela E Converso a trio Szabó/Turcerová/Maceček.

Festival letos zavítá hned do deseti koncertních sálů s kapacitou od 150 do 2000 míst. Nejčastějšími hostiteli festivalu budou Sono Centrum a Divadlo Husa na provázku, premiérově se JazzFestBrno vypraví do nového prostoru Cabaret des Péchés. „Očekáváme opět návštěvnost přes 10 000 diváků. Naznačují to už předprodeje na podzim zveřejněnıch koncertů. Bezmála vyprodané jsou koncerty Pata Methenyho a Joshuy Redmana, velkı zájem je i o dva koncerty v největších sálech – Avishaie Cohena v Bobycentru a Lizz Wright s Filharmonií Brno v Janáčkově divadle,“ dodává vıkonnı ředitel festivalu Vlastimil Trllo.

JAZZFESTBRNO 2020
Začátky koncertů vždy v 19:30

15/03/2020 Sono Centrum
Joshua Redman Quartet (US)

19/03/2020 Sono Centrum
Erik Truffaz Quartet (FR/CH)

24/03/2020 Sono Centrum
Chris Potter Trio feat. Bill Frisell (US)

25/03/2020 Kabinet Múz
Tension
Skalpel (PL)
Jaromír Honzák DJ Set (CZ)

29/03/2020 Cabaret des Péchés
Libor Šmoldas NYC Trio feat. Adam Nussbaum & Jay Anderson (CZ/US)
Karel Růžička Quartet feat. Clarence Penn, Piotr Wyleżoł & tomáš baroš (CZ/US/PL)

31/03/2020 Besední dům
Jason Moran solo (US)

05/04/2020 CED – Divadlo Husa na provázku
Nikol Bóková Trio (CZ)
Camille Bertault (FR/LB)

08/04/2020 CED – Divadlo Husa na provázku, sklepní scéna
SzabÓ/Turcerová/Maceček (SK/CZ)
Points Septet (CZ)

16/04/2020 CED – Divadlo Husa na provázku
FRANTIŠEK UHLÍŘ 70 (CZ/IT/UK)
TRIO MUH Magris/Uhlíř/Helešic TRIO
František Uhlíř – Story From My Life – Music For Septet

19/04/2020 Alterna
Sketchbook Quartet (AT)
E Converso (CZ)

22/04/2020 Divadlo na Orlí
Koncert KJI JAMU (CZ/SK)

24/04/2020 Sono Centrum
DELVON LAMARR ORGAN TRIO (US)
NUBYA GARCIA (UK)

25/04/2020 Bobycentrum
Avishai Cohen Trio Gently Disturbed (IL/US)


30/04/2020 CED – Divadlo Husa na provázku
Erdoğan Turumtay Liška Dés (CZ/TR/HU)

03/05/2020 Janáčkovo divadlo
Lizz Wright & Filharmonie Brno (US/CZ/SK)
Kenny Banks – David Dorůžka – Tomáš Baroš – Daniel Šoltis

úterı 09/06/2020 Sono Centrum
Pat Metheny Side-Eye (US)