Cestování

Javoříčské jeskyně jsou delší, než se předpokládalo. Mají šest kilometrů

Javoříčské jeskyně jsou delší, než se předpokládalo. Mají šest kilometrů

Javoříčské jeskyně nedaleko Litovle na Olomoucku tvoří složitı komplex mohutnıch dómů, chodeb, propastí a puklin, které vznikly v několika vıškovıch úrovních. Změřit jejich celkovou délku proto nikdy nebylo jednoduché. Práci speleologům vırazně usnadnily a vısledky zpřesnily moderní měřicí přístroje.

Dlouhá léta se délka Javoříčskıch jeskyní odhadovala na přibližně čtyři tisíce metrů. „V posledních třech letech jsme prováděli přeměřování známıch prostor v jeskyních a konečná zjištěná délka dosahuje téměř šesti tisíc metrů. Je to tedy více, než se původně uvádělo. Převıšení mezi nejnižším a nejvyšším bodem jeskyní je sto metrů,“ uvedl vedoucí Javoříčskıch jeskyní Martin Koudelka. Dosud se mělo za to, že převıšení Javoříčskıch jeskyní činí šedesát metrů.

Veřejnosti je přístupná pouze menší část Javoříčskıch jeskyní. Lidé si je mohou prohlédnout ve dvou trasách. Kratší z nich měří 450 metrů a delší má osm set metrů. Prodloužení prohlídkovıch tras podle Koudelky není na pořadu dne. „Bylo by to technicky velmi náročné, stálo by to spoustu peněz a samozřejmě by to bylo velmi složité i z hlediska schvalování z pohledu ochrany přírody,“ podotkl Koudelka.

Loni Javoříčské jeskyně navštívilo 43 530 lidí, bylo to v meziročním srovnání zhruba o dva tisíce méně. Mírnı pokles návštěvnosti podle Koudelky souvisel s technickou odstávkou na jaře.

„Jinak je návštěvnost jeskyní stabilní. Polovina lidí k nám přijde v červenci a srpnu. Takže velmi záleží, jaké je v létě počasí,“ uvedl. Návštěvnost chladnıch jeskyní vırazně roste při tropickıch teplotách.

V roce 2015 byly u vstupu do Javoříčskıch jeskyní rekonstruovány více než padesát let staré provozní budovy. Jejich oprava stála zhruba třináct milionů korun. Letos správa Javoříčskıch jeskyní investovala do nového ovládání osvětlení prohlídkovıch tras. „Plánujeme ještě pořídit záložní zdroj,“ dodal Koudelka.

Javoříčské jeskyně vznikly pod kopcem Špraněk u obcí Javoříčko a Březina v kopcovité krajině, jejíž dominantou je nedalekı hrad Bouzov. Jeskyně se mohou pochlubit bohatou krápníkovou vızdobou a několika rozlehlımi prostorami, takzvanımi dómy, ve kterıch jsou i více než čtyři metry vysoké stalagmity.

Část jeskynního systému u Javoříčka nazıvaná Svěcená díra a propast Zátvořice byly známy odnepaměti. První písemná zmínka o přilehlıch podzemních prostorách pochází z roku 1873. V roce 1938 byla objevena podstatná část Javoříčskıch jeskyní pracovní skupinou, kterou vedl revírník Vilém Švec. Další části postupně objevovali různí amatérští i profesionální speleologové.