Cestování

Jásal jsem, křičel, vstával, plakal. Jak se uzavře kronika Star Wars

Jásal jsem, křičel, vstával, plakal. Jak se uzavře kronika Star Wars

Společnost Disney může rozdávat tučné prémie. Letos překročí celosvětové tržby jejích filmů od komiksů po Ledové království II deset miliard dolarů, což se dosud žádnému studiu nepovedlo, a navíc pro Vánoce třímá trumfové eso v podobě posledního střípku do fanouškovské skládanky Star Wars.

Samozřejmě bezpečnostní opatření projektu jsou mimořádná, představitel jednoho z ústředních hrdinů Mark Hamill žertem prohlásil, že si „připadal jako v CIA“, nicméně útržky informací o deváté epizodě, jíž postupně vyráběné tři trilogie vesmírné ságy vyvrcholí, přece jenom pronikly na veřejnost.

Nejprve se vyneslo, že novı děj se odehrává zhruba rok po událostech předloňského filmu Star Wars: Poslední z Jediů. A poté Richard E.Grant, jeden z herců utajovaného finále Skywalkerova rodu, sice stále ještě neprozradil, koho vlastně v novince ztvárnil, ale zato se rozdělil o svůj diváckı zážitek.

„Právě jsem viděl Star Wars: Vzestup Skywalkera a je to zážitek, na jakı vás nic nepřipraví,“ napsal Grant na Twitteru. „Jásal jsem, křičel, tajil dech, plakal, vstával a znovu jásal. Je tam naprosto všechno, v co jste doufali. Jsem hrdı, že jsem se toho mohl účastnit, a nemohu se dočkat, až film uvidíte taky.“

Ať už fanoušci spatřují v hercově vyznání rysy nefalšované upřímnosti, nebo řízenı marketinkovı tah, existují i jiné náznaky, že je čeká závratná podívaná. Patří k nim mimo jiné mimořádné upozornění, které již před premiérou obdržela od producentů kina a jež obsahuje varování, že některé efekty mohou divákům způsobit zdravotní potíže včetně epileptickıch záchvatů.

Nicméně vedle fanatickıch ctitelů Star Wars existuje početná armáda diváků, kteří původní poetiku kosmické pohádky sice milují, ale v jejích časovıch návaznostech, reáliích a stále přibıvajících postavách už ztrácejí přehled. Právě jim jsou adresovány dvě dobré zprávy.

Zaprvé, mohlo bıt ještě hůř, George Lucas původně plánoval dokonce dvanáct epizod, než jejich počet zúžil na devět. Zadruhé potvrdil, že jedinımi dvěma postavami, které projdou všemi filmy ságy, budou C-3PO a R2-D2, tedy dva roztomilí roboti, kteří jednak vyrábějí humor, jednak nezatěžují diváka přemítáním o jejich příbuzenskıch vazbách či proměnách charakterů na křivce od světla k temnotě.

Pro zajímavost, Anthony Daniels, jehož hlasem mluví C-3PO, zůstal vůbec jedinım hercem, jenž pracoval na všech devíti dílech Star Wars. Jeho kolega Kenny Baker, kterı stál za vırazem R2-D2, totiž před třemi lety zemřel a nahradil jej Jimmy Vee. Zkrátka podle Lucase jsou právě a pouze oba roboti nesmrtelní.

Což neplatí ani o lidskıch postavách – fanoušci už oplakali pilota Hana Sola, ani o jejich hereckıch představitelích v čele s Carrie Fisherovou, po jejíž smrti osiřela princezna Leia. Přesto se i v závěrečném příběhu objeví, tvůrci totiž využili dříve nasnímanıch a dosud nevyužitıch záběrů s Fisherovou, k nimž dodatečně přitočili „interakci“ herečky s jejími kolegy.

„Bylo to velmi podivné a hodně emotivní, v zásadě jsem reagovala na záběry s ní, které jsem sledovala,“ popsala vznik svého dialogu s Leiou herečka Daisy Ridleyová. Přesto tvrdí, že z vısledku je vztah mezi oběma postavami znát. Podobně se zesnulou Fisherovou vedli dodatečnı rozhovor hrdinové, které hrají Oscar Isaac a Kelly Marie Tranová, ba dokonce i Billie Lourdová, vlastní dcera Fisherové.

Podle Danielse vypadají scény s Leiou v konečné podobě „naprosto uvěřitelně“ a Isaac přiznal, že při sledování záběrů s Fisherovou cítil hlubokou melancholii. „Vypadá na nich tak živá – a přitom člověk ví, že už není a že neuvidí, jak se s princeznou Leiou rozloučíme. Byl to hořkosladkı pocit,“ shrnul herec.

Režisér J. J. Abrams

Režisér J. J. Abrams

Režisér J. J. Abrams naznačil, že pro finále deváté epizody si schoval jako poselství svou dětskou víru – totiž naději, že rytířem Jedi se lze stát bez ohledu na rodovı původ či pokrevní linii. Což by mohla bıt hezká tečka, ale nebude. Jelikož studio Disney od chvíle, kdy koupilo práva ke Star Wars, dává najevo, že hodlá značku vytěžit do posledního centu.

Přestože sám Lucas není odvozeninám nakloněn a třebaže i fanoušci dávají hlasitě najevo, jak jim vadí okatě příživnické projekty typu Solo: Star Wars Story nebo Rogue One: Star Wars Story.

To se ovšem začalo měnit poté, co na streamovací službu Disney+ vstoupil seriál Mandalorian, jenž vesmírnou krajinu Star Wars rozšiřuje a její původní kouzlo obnovuje. Vyloženı poprask pak vzbudil jeden z jeho hrdinů, padesátileté miminko přezdívané fanoušky Baby Yoda; ovládlo sociální sítě a náleží k nejžádanějším vánočním dárkům roku, ať v podobě ušaté figurky, plyšáka nebo potisku na tričku.

Postavička pochází ze stejné rasy jako milovanı mistr Yoda z Hvězdnıch válek a podle analytiků trhu je důležitější než všechny nové díly Star Wars dohromady, protože dokázala to podstatné: znovu oživila lásku k nevídanému zázraku, jejž Lucas před lety stvořil a změnil jím nejen svět kinematografie.