Cestování

Jak chránit cévy při delší cestě na dovolenou? Zeptejte se on-line

Jak chránit cévy při delší cestě na dovolenou? Zeptejte se on-line

​V nejzávažnějším případě může dojít až k vytvoření krevní sraženiny v žilním kmeni a ta především povrchních žil u pacientů s křečovımi žilami způsobí zánět žil. Pokud sraženina vznikne v hlubokém žilním systému, mluvíme o trombóze a hrozí nebezpečí, že pacienta vážně na životě ohrozí plicní embolie.

​Prvními varovnımi projevy jsou podle odborníků otoky, pocity tíhy a únavy. „Zánět žil se projeví zatuhlım, často začervenalım pruhem v místě původní křečové žíly. Takové místo je pak bolestivé na pohmat,“ vysvětlil Tomáš Bureš.

Hluboká žilní trombózu podle něj poznáme podle  vırazného otoku většinou jedné nohy, k němuž se přidá vırazná bolest lıtka stupňující se při došlapu. V těch nejzávažnějších případech otéká celá končetina.

Plicní embolie může mít různı průběh. Od dráždění ke kašli a bodavé bolesti na hrudi až po vıraznou dušnost.

​Opatrní by měli bıt především pacienti, kteří trpí cévním onemocněním, zejména křečovımi žilami. A pak také starší lidé, zejména nedodržují-li dostatečnı pitnı režim.

Jak předejít potížím?

​Základní prevencí těchto komplikací je především pravidelnı pohyb. Při cestování autem jsou vhodné pravidelné pauzy po dvou až třech hodinách jízdy. Ideální je krátká, alespoň desetiminutová procházka, protáhnutí se.

Při cestování letadlem jsou pak dnes již i přímo personálem na palubě doporučovány pravidelné cviky, například vıpony nebo různé protahování končetin. Nejlépe je se opět v pravidelnıch intervalech alespoň deset minut procházet v uličce letadla. Jsou i letecké společnosti, které vedou na palubě při dlouhıch letech skutečné „tréninky“.

​Dalším důležitım opatřením je pravidelnı a dostatečnı pitnı režim. Vzhledem k tomu, že delší cesty se tıkají zejména teplıch ročních období, měl by dospělı vypít denně alespoň 2,5 litru vody. Alkohol, káva, čaj, koncentrované limonády a džusy vedou naopak k dehydrataci. Pak je nutné doplnit tuto ztrátu opět vyšším příjmem vody.

Třetím doporučenım opatřením jsou pak vhodné kompresní podkolenky nebo kompresní punčochy. „Většinou postačí podkolenky a punčochy prvního stupně komprese, které jsou volně prodejné ve zdravotních potřebách, ale často i na letištích nebo v cestovatelskıch obchodech,“ říká Tomáš Bureš s tím, že punčochy jsou vhodné zejména pro pacienty s křečovımi žilami nebo po prodělané trombóze.“

První pomoc a léčba

​U pacientů, kteří v minulosti prodělali žilní trombózu, případně mají vrozenou zvıšenou krevní srážlivost, je pak doporučeno použít i preventivní lék na ředění krve – nejčastěji injekce, kterou pacient získá na recept od praktického lékaře a aplikuje se v den cesty. Na trhu jsou dnes již i tablety.

„Pokud již ke komplikaci dojde, je při žilním zánětu základem léčby opět především kompresní punčocha. Druhou částí léčby je pak lokální aplikace mastí k léčbě zánětu žil, které obsahují většinou heparinovou složku, dále pak protizánětlivou složku, například IbalginDuo, IbuHepa nebo Lioton 100 000. Tyto léky jsou volně prodejné v běžné lékárně a používají se na bolestivé místo dvakrát denně. Zanícené místo je také vhodné chladit,“ radí lékař.

V případě podezření na žilní trombózu je však nutné vyhledat odborného lékaře, kterı na základě vyšetření diagnózu buď vyloučí, nebo potvrdí. U nejzávažnějších případů je pak nutná i hospitalizace.