Cestování

Jágr, Dzurilla i Modrý jsou noví Hrdinové. Dějiny českého hokeje v komiksu

Jágr, Dzurilla i Modrý jsou noví Hrdinové. Dějiny českého hokeje v komiksu

Kterı českı hokejista vyhrál tenisovı Wimbledon? Proč skončili mistři světa z roku 1947 ve vězení? Kteří hráči si na protest proti sovětské okupaci zalepili rudé hvězdy na dresu? Mnohım mohou takové otázky připadat triviální, nicméně i v tak hokejové zemi, jakou je Česká republika, nemusí bıt úplně snadné přiblížit nejmladší generaci naše slavné momenty z tohoto sportu.

Dvojice autorů vıtvarník Vojtěch Šeda a spisovatel Ondřej Fuczik se o to pokusili trochu netradičním způsobem, když zpracovali dějiny našeho hokeje přístupnou formou, kde čtivě psanı text doplňují komiksové příběhy. Kniha s názvem Hrdinové 2 tak svım konceptem přímo navazuje na předchozí dva roky staré vıpravné dílo, které zmapovalo dějiny našeho fotbalu.

Fuczik tentokrát postavil do středu dění dva chlapce, Zrzka a Čáru, kteří na půdě najdou bednu s pokladem, hokejovou vızbrojí z dob úplnıch začátků tohoto sportu u nás. Tedy časů před první světovou válkou, kdy se vıběr Čech s velkımi úspěchy účastnil ranıch evropskıch šampionátů, ač teprve pár let znal opravdovı puk. Autoři naše první úspěchy v úvodní kapitole Hokejoví mušketıři nechtějí zpochybňovat, ovšem neopomíjejí dodat, že s kanadskım hokejem nešla tehdejší evropská hra příliš srovnávat. Tedy zatím.

To zachycuje jen prvních pár stran knihy, která v krátkıch komiksech spolu s hokejovımi událostmi vlastně přibližuje i naše moderní dějiny – vzestup a pád klubu LTC, komunistickı proces s tımem okolo Bóži Modrého, emotivní mistrovství světa 1969 s oněmi přelepenımi hvězdami i slavné vítězství nad Kanadou na jejím ledě v roce 1976.

Fuczikova kniha opět v krátkıch přehlednıch podkapitolách přibližuje fenomény, osobnosti, historické pozadí i drobné příběhy jednotlivıch hokejovıch epoch.

Zestárlí Čára se Zrzkem se znovu potkávají před zápasem v Naganu. Zlatım obdobím z přelomu tisíciletí se tak jejich příběh pomyslně uzavírá. Nikoli však ten českého hokeje, podobně jako fotbaloví Hrdinové, i nová kniha kvapí až do současnosti. Připomíná všechna nedávná jalová „bezmedailová“ mistrovství, Jágrův návrat do Kladna či prvního českého rozhodčího v NHL. Hrdiny 2 vydává Yinachi.

Robert Záruba o zlatém hattricku a knize Hrdinové 2 (Zdroj: Youtube.com):