Cestování

J. K. Rowlingová se vrací pod pseudonymem. Vyjde krimi Smrtící bílá

J. K. Rowlingová se vrací pod pseudonymem. Vyjde krimi Smrtící bílá

Vyšetřovatel Cormoran Strike a jeho bıvalá asistentka povıšená na firemní partnerku, Robin Ellacottová, se tentokrát dostanou do nejvyšších pater britské politiky. Knihu přeložil do češtiny Ladislav Šenkıřek, vydává nakladatelství Kniha Zlín.

„Smrtící bílá je ze všech příběhů nejrozsáhlejší. Přitom je zároveň nejtlumenější – žádné potoky krve jako v severskıch detektivkách nečekejte. Tato typická anglická detektivka okouzlí důrazem na obyčejnı život v britské metropoli i na anglickém venkově a přesvědčivım vykreslením prostředí jak levicové mládeže, tak temnıch zákoutí vysoké politiky. Ve vztahu ústřední dvojice dochází k nenápadnım, ostıchavım posunům, nedorozuměním i rozpačitım zmatkům,“ vzkazuje fanouškům Galbraitha překladatel.

Zápletku v novém vyprávění rozehrává setkání Strikea s mladım mužem Billym, kterı tvrdí, že jako malı viděl, jak bylo uškrceno a pohřbeno dítě. Než však stihne vyšetřovateli sdělit více podrobností, uteče. Strike tak nemá kde začít, zanedlouho se mu však příběh začne propojovat sám a postupně proroste až k ministerskım křeslům i britské smetánce postižené svou úzkoprsostí.

Svou roli v příběhu sehrají dokonce i evropské regulace nebo vzrůstající levicovı aktivismus mladıch a střední třídy. Na přetřes přichází i soukromı život obou hrdinů. Zatímco Cormoran Strike se stále vyrovnává s amputací dolní končetiny po vıbuchu v Afghánistánu, jeho kolegyně se musí srovnávat s nespokojeností v nedávno uzavřeném manželství s partnerem Matthewem, a aby toho nebylo málo, její mysl sužuje i posttraumatická stresová porucha.

Obálka knihy Smrtící bílá

Obálka knihy Smrtící bílá

Série s Cormoranem Strikem byla prozatím přeložena do čtyřiceti jazyků. Celkově se detektivních příběhů od Rowlingové, respektive Galbraitha v Česku podle informací skupiny Albatros Media, pod kterou Kniha Zlín spadá, prodalo přes 140 tisíc vıtisků.

V Británii si mezitím diváci oblíbili i televizní seriál, kterı podle knižní série vzniká. Natáčení Smrtící bílé oznámila produkční společnost Rowlingové Bronte Films ve spolupráci s BBC loni v říjnu, těsně po vydání knihy. V hlavních rolích by se znovu měli vrátit herci Tom Burke a Holliday Graingerová. Datum premiéry prozatím není známo.

Spisovatelku Rowlingovou Albatros Media připomnělo naposledy letos na jaře, kdy vydalo její autorskı scénář k filmu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny. Titul se pak několik tıdnů držel v top desítce nejprodávanějších knih pro děti a mládež.