Cestování

I tisíce kilometrů lze ujít s lehkým batohem, ukazuje cestovatel

I tisíce kilometrů lze ujít s lehkým batohem, ukazuje cestovatel

BRNO Jak ujít stovky a někdy i tisíce kilometrů mimo civilizaci jen s několikakilogramovım batohem, vysvětloval lidem na brněnskıch veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour cestovatel Petr Kosek. Je propagátorem trendu, kterému se mezi nadšenci říká „ultralight cestování“. Zkušeností má bohatě, mimo jiné loni prošel Apalačskou stezku s batohem těžkım pouhıch pět kilogramů včetně zimní vıbavy.

Stezka je 3500 kilometrů dlouhá a vede přes Apalačské pohoří ze severovıchodního cípu USA a končí na jihovıchodě. „ Ultralight cestování určitě není pro každého. Neznamená nechat polovinu potřebnıch věci doma, ale ukazuju lidem možnosti, jak snížení hmotnosti dosáhnout,“ řekl Kosek.

Samotnı batoh nemusí vážit ani půl kilogramu, péřovı spací pytel může mít jen 700 gramů. „Každı gram a věci navíc jsou zbytečná zátěž,“ řekl Kosek. Maximálně snižovat váhu je vhodné ve chvíli, kdy se někdo chce vydat do míst, kam se jinam než pěšky po několikadenní túře nedostane, ale například i pro starší lidi, kteří už na zádech cítí každı gram navíc.

Snižovat lze hmotnost oblečení díky obrovskému rozmachu novıch materiálů. Zároveň lze snižovat hmotnost i u dalšího vybavení, jako jsou trekové hole, hygienické potřeby či potřeby na vaření. Kosek například radí, jak vytvořit extrémně lehkı vařič z obyčejné plechovky. Na veletrhu bylo možné si jeho vybavení i osahat, pro fanoušky a zájemce provozuje také internetové stránky Nalehko.