Cestování

Fotograf Martin Stranka chystá svou největší výstavu. Bude její součástí

Fotograf Martin Stranka chystá svou největší výstavu. Bude její součástí

Vıstava Dechem uvede Strankovy klasické vıtvarné práce, některé v doposud nevídanıch rozměrech, i zcela novou sérii Portraits, jež zachycuje pro něj inspirativní osobnosti. „Projekt vznikl loni a ještě nebyl nikde vystaven,“ uvádí fotograf.

Součástí expozice se stane i autor, kterı se rozhodl bıt k dispozici návštěvníkům po celou dobu vıstavy. „Vznikne tak platforma pro debatu o umění a já budu moc rád, když u toho budu osobně. Chci zkrátka lidem vrátit možnost zajít na vıstavu a setkat se s autorem. Tak to totiž mám i já sám nejraději,“ prozrazuje.

Své fotografie se rozhodl vystavovat ve vıstavní síni Mánes. „Je to nádhernı architektonickı poklad v úplném centru Prahy, doslova dvě minuty od Národního divadla. Tak velkorysé prostory s denním světlem pronikajícím skrze skleněnou sedlovou střechu by jinde člověk stěží našel,“ vysvětluje svou volbu. Na vıstavě pracoval se svımi kolegy sedm měsíců. „Je to extrémně náročné a s nekonečnım počtem vızev,“ upozorňuje. Pro diváky chce zajistit plnohodnotnı zážitek, takže plánuje i překvapení v podobě prezentace jiného média než fotografie.

Společně s vıstavou vzniká kniha Dechem, která je stejně jako vystavované fotografie určena k prodeji. Stranka se rozhodl vytisknout také několik signovanıch kusů archivních tisků ve formátech A3+, které budou zájemcům k dispozici za dostupnější cenu. „Snažili jsme se nabídnout návštěvníkům co nejširší škálu možností, aby si každı mohl z vıstavy něco odnést,“ vysvětluje fotograf.

Vstupné do Mánesu je zdarma. „Zvolili jsme tuto možnost, abychom zpřístupnili umění komukoli, kdo o ně má zájem. Sám jsem byl studentem a vím, jak v dané etapě života řešíte každou korunu,“ vzpomíná a dodává, že se mu k účasti na přednášce hlásí hned několik uměleckıch škol. V současnosti má o vıstavu jenom na Facebooku zájem přes deset tisíc lidí. Autor doufá, že by se na konci číslo mohlo zdvojnásobit. „To by byl fenomenální úspěch,“ podotıká.

Vıstava Dechem začíná 3. března a potrvá do konce měsíce. Otevřeno bude vždy od 11 do 20 hodin.