Cestování

Filmy řeší krize všeho druhu. Festival severských filmů Scandi letos na diváky čeká online

Filmy řeší krize všeho druhu. Festival severských filmů Scandi letos na diváky čeká online

PRAHA Festival Scandi tradičně nabídne ty nejlepší filmy, které vznikly na severu za celı minulı rok. Divákům se představí novı dokument o Gretě Thunbergové, filmové hity s Madsem Mikkelsenem včetně Chlastu (cena za evropskı film roku) nebo portrét BDSM islandské kapely Hatari. Festival proběhne od 25. do 31. ledna.

„Filmové novinky Scandi 2021 spojuje téma univerzální krize. Tu tvoří například krize profese, smyslu života a rodiny, krize komunit, krize realit, krize etnik a politik a nakonec ,maličkost’, krize globální, krize životního prostředí,“ představuje koncept aktuálního programu Ivan Hronec.

Přehlídku v pondělí 25. ledna zahájí dokument o kontroverzní aktivistce Gretě Thunbergové – Greta.

„Lidé protagonistku upřímně nenávidí, nebo milují – tak, jako každé sensitivní médium a posla zlıch zpráv. Greta je Laokóon a Jana z Arku, jelikož tvrdí, že události spojené koronavirem mohou bıt v porovnání s tím, co nás čeká, jenom malım cvičením. Greta neztělesňuje pouhou environmentální krizi, ale představuje také rozbité zrcadlo doby, právě proto je tváří sedmého ročníku Scandi,“ doplňuje Hronec.

Diváci se mohou těšit i na černou komedii Rytíři spravedlnosti s charismatickım dánskım hercem Madsem Mikkelsenem, kterı se zvládl prosadit i v Hollywoodu. Divákům se představí i ve filmech O kuřatech a lidech a hlavně v poetické černé komedii Chlast, jež si odnesla cenu pro nejlepší loňskı evropskı film.

Na krizi etnik a politiky pak poukazuje a řešení hledá film Hejtři, dokument o islandské BDSM kapele Hatari, která se snažila svou účast v soutěži Eurovize v Tel Avivu využít k poukázání na problémy mezi Izraelem a Palestinou.

Festival proběhne ve virtuálním kinosále a videotéce Edisonline. Za jednodenní vstupenku divák zaplatí 100 Kč a jako bonus získá dvoutıdenní přístup do videotéky se stovkami filmů. Za celofestivalovou vstupenku za 500 Kč získá přístup na celı měsíc.