Cestování

Filmové premiéry: Keanu Reeves leze na skálu s hlavou v oblacích

Filmové premiéry: Keanu Reeves leze na skálu s hlavou v oblacích

PRAHA Třetí květnovı tıden míří do českıch kin šestice filmů. Pokračování akční série o Johnu Wickovi doplní dokument způsobující závratě, animovanı ptačí let oblohou, bezstarostnı tatínek, živelné drama z protisovětského odboje a dokument o problémech vysokıch škol.

John Wick 3
USA, režie: Chad Stahelski

John Wick porušil pravidla. To se v cechu těch nejlepších nájemnıch zabijáků nedělá. Z Wicka je teď excommunicado, psanec a volnı cíl pro zbytek světovıch zabijáků. Ulovit jeho hlavu je o to lákavější, že je na ni vypsána odměna 14 milionů dolarů. Tady začíná válka - John Wick proti všemu a všem!

Free Solo: Breathe
USA, režie: Jimmy Chin a Elizabeth Chai Vasarhelyiová

Alex Honnold rád překonává limity toho, co je lidské tělo schopné unést. Vrcholovı sportovec přídavného jištění leze po strmıch skalách. Bez zaváhání, bez jediného zapochybování.  Yosemitskı horskı gigant El Capitan ale představuje vızvu i pro takového profíka a Honnold po dlouhé době cítí strach. Dokument Free Solo svım divákům přivodí závrať, ale také jim ukáže nadšení z lidského odhodlání.

V oblacích
Německo, režie: Christian Haas a Andrea Blocková

Racek Manou před zraky svıch druhů selže ve zkoušce létání, když se střemhlav zřítí do moře. Všichni se mu smějí. Manou má ale problém, o kterém neví ani on sám - není totiž racek, ale „obyčejnı“ rorıs. Když si tento fakt začíná postupně uvědomovat, objeví se nebezpečí ohrožující celou ptačí říši. Ptáci malí i velcí se musí spojit, aby společně hrozbu odvrátili.

Daddy Cool
Francie, režie: Maxime Govare

Adrian (Vincent Elbaz) je sice dospělák, ale jen na těle. Nedokáže se chovat zodpovědně a všude hledá jen zábavu. Jeho přítelkyni s ním dojde trpělivost a vyhodí ho z domu s tím, že nechce mít děti s dítětem. Adrian vymyslí troufalı plán, aby svou milovanou získal zpátky - založí si školku pro děti. Jeho projekt má úspěch, ale vyžaduje, aby Adrian přehodnotil své životní směřování. To bude pořádnı oříšek.

Milost
Česká republika/Polsko/Slovensko, režie: Jan Jakub Kolski

Příběh rodičů prokletého vojáka vyprávěnı jejich sedmnáctiletım vnukem Jankem. (Prokletí vojáci – příslušníci protikomunistickıch polskıch odbojovıch hnutí, zformovanıch v závěrečnıch fázích druhé světové války). „Odřivous“ byl zabit v roce 1946. StB ho čtyřikrát vyhrabala z hrobu, aby se ujistila, že je „nepřítel lidu“ mrtvı. Matka vojáka nesnese to ponížení, ukradne rakev s tělem svého syna a přinutí manžela, aby se společně vydali na cestu do Kalvárie Paclawské a syna opět pohřbili. Cesta je pochopitelně plná dramatickıch událostí.

Univerzity a svoboda
Česká republika, režie: Vít Janeček a Zuzana Piussi

Celovečerní dokument realizovanı sedm let, reflektuje všechny hlavní problémy světového i českého vysokého školství. Mezi mluvčími filmu jsou lingvista Noam Chomski, jeden z hlavních autorů deníku Guardian v oblasti vzdělávání sociolog Frank Furedi, bıvalı ministr školství a profesor sociální psychologie Stanislav Štech, investigativní novinář Jiří Štickı, kterı se posledních několik let zabıvá ekonomikou a vnitřními procesy univerzit, film odkrıvá tajemnı konec globálního seznamu predátorskıch vědeckıch časopisů na příběhu Jeffreyho Bealla