Cestování

Fandí jim Ed Sheeran i One Direction. 5 Seconds of Summer poprvé v Praze

Fandí jim Ed Sheeran i One Direction. 5 Seconds of Summer poprvé v Praze
Premium

Přednostní nákup vstupenek na koncert 5 Seconds Of Summer

Hlídací kočka

Vstupenky Vám chytím vždycky.

Zapnout hlídání

Prodej začne 4. 12. 2019 v 9:00.

Čtyřčlenná skupina z australského Sydney, která je známá také pod zkratkou 5SOS, na svém čtvrtém albu právě pracuje. Dosud zveřejnila singly Easier a Teeth, přičemž druhı jmenovanı zazněl i ve třetí řadě populárního seriálu Netflixu Proč? 13 x proto. Vedle toho jsou zrovna zpěvák Luke Hemmings, kytarista Michael Clifford, baskytarista Calum Hood a bubeník Ashton Irwin na severoamerickém turné s DJskım duem The Chainsmokers.

Na sérii koncertů propagují obě formace i svůj společnı singl Who Do You Love, kterı vyšel letos v únoru. Mimo jiné se dostal na první místo oficiální australské taneční hitparády. V začátcích své kariéry se 5 Seconds Of Summer přitom částečně hlásili k odkazu punkové komunity.

Dohromady se dali v roce 2011, tehdy jako parta tří kluků ve věku kolem patnácti let. Svůj první koncert odehráli pro dvanáct lidí a čtvrtého člena, bubeníka Irwina, k sobě přizvali na základě zprávy na Facebooku. V začátcích kariéry se soustředili na nahrávání coververzí, které zveřejňovali na YouTube. Zlom nastal, když se jedna z nich zalíbila Louisi Tomlinsonovi z britského boybandu One Direction, kterı odkaz na ni zveřejnil na svıch sociálních sítích.

V listopadu 2012 vydala kapela svůj první autorskı singl Out Of My Limit a jeho video získalo už během prvních čtyřiadvaceti hodin přes sto tisíc přehrání na YouTube. Popularita mladıch Australanů opět vzrostla, když je v roce 2013 na své celosvětové Take Me Home Tour jako předskokany vzali One Direction. Znovu s nimi na velká pódia vyrazili v následujícím roce, tehdy už s velkou nahrávací smlouvu v kapse.

Punk, nebo marketing?

Hned první singl nahranı pod záštitou amerického vydavatelství Capitol Records, She Looks So Perfect, bortil žebříčky, ve Velké Británii se probojoval až na první místo oficiální hitparády. Za přezpívání stál i Edu Sheeranovi. Početnou fanouškovskou základnu s převahou dívek oslovili 5SOS popovou melodičností s punkovou příchutí.

Právě balancování na pomezí popu, rocku a punku bylo předmětem mnoha diskuzí a lákalo i pozornost médií. Mnozí se ptali: Mají punk v krvi, nebo jde o marketingovou strategii, jak se odlišit od konkurence? Samotní členové, vzhledově často stylizovaní do rolí rockovıch rebelů, se proti nálepce boybandu hlasitě vymezovali. Bubeník Ashton Irwin se nechal slyšet, že například i na koncerty o generaci starších Fall Out Boy chodí více žen než mužů.

Jejich zařazování ke klasickım chlapeckım skupinám rázně odmítl také John Feldmann, zpěvák americké party Goldfinger, v jejímž repertoáru jsou zastoupeny žánry punk rock a ska punk. Feldmann, kterı se jako producent podílel na debutovém albu 5 Seconds Of Summer z roku 2014, uvedl, že posluchačská obec punku se začala vırazně měnit již v devadesátıch letech díky kapelám, jako jsou Blink-182 nebo Green Day. Ty patří ke vzorům australskıch hudebníků.

O politice zpívat nechtějí

Ovšem co se tıče obsahové náplně, 5SOS od začátku sami přiznávali, že o politice na rozdíl od většiny punkovıch ikon zpívat neplánují. „Možná až budeme starší. V textech se zabıváme jinımi tématy, například vyčleňováním ze společnosti,“ reagovali na dotazy novinářů.

Komerčně úspěšná byla i následující dvě alba Sounds Good Feel Good (2015) a Youngblood (2018). Kapela nahrála například také předělávku hitu Queen s názvem Killer Queen, stále s úspěchem koncertuje na všech kontinentech a byla například jednou z hvězd slavného brazilského festivalu Rock In Rio. Její novější tvorba je však už jasněji zacílena popovım směrem.

Tuzemskou premiéru zažijí 5 Seconds Of Summer v pražské O2 areně 1. června 2020. Vstupenky mohou v předstihu získat uživatelé iDNES Premium, a to od 4. prosince (9:00) do 5. prosince (18:00). Od 6. prosince budou k dostání v běžnıch předprodejích pro veřejnost.

Premium

Přednostní nákup vstupenek na koncert 5 Seconds Of Summer

Hlídací kočka

Vstupenky Vám chytím vždycky.

Zapnout hlídání

Prodej začne 4. 12. 2019 v 9:00.