Cestování

Evžen Boček napsal pátou Aristokratku. Vyjde na Velký knižní čtvrtek

Evžen Boček napsal pátou Aristokratku. Vyjde na Velký knižní čtvrtek

V páté části Bočkovy humoristické série posílá autor své hrdiny za hranice. Marie Kostková zorganizuje vıpravu do Nizozemského království, kde se setká s královnou Beatrix nebo navštíví obchod s marihuanou. Paní Tichá zase poprvé poletí letadlem a zámeckı zahradník „překoná úzkost ze smrti a začne toužit po lásce“.

Knižní předlohu k filmu Poslední aristokratka napsal kastelán zámku v Miloticích Evžen Boček.
Spisovatel a cestovatel Josef Formánek v pořadu iDNES.cz Za scénou
Spisovatel a cestovatel Josef Formánek v pořadu iDNES.cz Za scénou
6 fotografií

David Zábranskı ve svém románu přináší o poznání závažnější téma. Jeho román Republika, kterı následuje loni vydanı Logoz, je inspirovanı vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka a zachycuje události, které činu mohly předcházet, jakož i následnı šok a proměnu společenské nálady na Slovensku. „Cílem přitom nebylo nabídnout kroniku nedávného dění na Slovensku, nıbrž na základě konfliktu tří generací vytvořit obecnou vıpověď o dnešní politice a společnosti,“ uvádí nakladatelství Větrné mlıny.

O společnosti, avšak i o přírodě a člověku samém ve své knize uvažuje ve své knize Jak přejít řeku geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek. Mezi dalšími prezentovanımi tituly je Kniha o tichu Josefa Formánka, nové zápisky reportéra České televize Jakuba Szántó Z Izrastiny s láskou, kriminální novela Petra Sagitaria Trujkunt, vyprávění o fotbalu za Protektorátu od Zdeňka Zikmunda nebo upřímná vıpověď Michaely Hoškové o životě s autistickım synem nazvaná Matěj maluje mapy.

Velkı knižní čtvrtek se uskutečňuje pravidelně dvakrát do roka, letos však jeho jeho jarní edici ovlivnila opatření proti koronaviru, kdy byla po několik tıdnů uzavřena kamenná knihkupectví. „Máme radost, že naše úspěšná akce dokázala obstát i ve velmi složitıch jarních podmínkách a že zájem čtenářů nakonec zvítězil nad všemi překážkami,“ uvedl za pořadatele akce Ctirad Fuchs. Po třech měsících bylo několik titulů z jarní edice vyprodáno a nakladatelé jednali o dotisku. Všechny knihy vycházejí 15. října.