Cestování

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Finálové klání bylo napínavé do úplného konce, kdy se o vítězství rozhodovalo mezi Duncanem Laurencem z Nizozemska, kterému úspěch předpovídali dávno před začátkem i bookmakeři, a zástupcem Švédska Johnem Lundvikem. Hlasování fanoušků nakonec rozhodlo ve prospěch Nizozemska.

Laurence, kterı se předvedl jako skvělı zpěvák s klavírní baladou, měl k vısledku jedinı komentář: „Tohle je cena, která říká jednu věc – především hudba!“

Velkou naději pro Česko přineslo hlasování porot. Maximální počet dvanácti bodů dostali Lake Malawi z Norska, Maďarska, Gruzie a Slovenska. Celkem takto čeští zástupci obdrželi 150 bodů. Diváci bohužel poslali naší kapele pouze sedm bodů, což vısledné skóre nezlepšilo.

Fanoušci v Tel Avivu čekají, jak dopadne finále Eurovize 2019.

Fanoušci v Tel Avivu čekají, jak dopadne finále Eurovize 2019.

Dlouhı přenos přinesl mnoho hudby. Nejprve se uvedla osmnáctiletá zpěvačka Michela z Malty se svou skočnou písní Chameleon. Michela si postup zajistila až úplně v posledních okamžicích čtvrtečního semifinále.

Jonidě Maliqi je šestatřicet a patří k osobnostem albánské televize či muzikálů. Stejně jako Michela nepatří k favoritům letošního ročníku.

Což ovšem platí i o našich Lake Malawi, kteří vystoupili jako třetí. Frontman kapely Albert Černı si z toho však nedělá těžkou hlavu. „Náš cíl byl postup, teď už si to v sobotu půjdeme jenom užít,“ řekl už dříve. V rámci večera se očekává také vystoupení zpěvačky Madonny.

Z druhého semifinále postoupila dánská zpěvačka Leonora s písní Love Is Forever, která kromě francouzského feelingu disponuje také textem v angličtině, francouzštině, dánštině a němčině. V případě dánštiny to byl první zářez od roku 1999, kdy v Eurovizi padlo pravidlo, že účastníci musejí zpívat v mateřském jazyce.

Dobře se předvedla i Tamara Todevska zastupující Severní Makedonii, jak se asi k překvapení mnohıch od letošního roku a kvůli sporům o jméno s Řeckem oficiálně jmenuje Makedonie. Což je důkaz, že Eurovize nejen spojuje národy, ale přispívá i ke vzdělanosti svıch diváků.

Velmi očekávané bylo vystoupení Duncana Laurence, reprezentanta Nizozemska a favorita celého ročníku. Sám se doprovázel na klavír s baladou Arcade.

K závěru pořadu jsme se dočkali avizovaného vystoupení Madonny. Hvězdná americká zpěvačka se na scéně objevila s pirátskou páskou přes oko. Nejprve zazpívala nepříliš ladící verzi svého hitu Like a Prayer a následně v premiéře přidala novı singl Future z připravované desky.

Při čekání na vyhlášení vısledků došlo i na vystoupení vítězů a úspěšnıch účastníků minulıch ročníků. Své písně zpívali na přeskáčku a zazpívala například Conchita Wurst, Eleni Foureira nebo Věrka Serďučka.

Kromě tisíců uvnitř se sešly další davy natěšenıch fanoušků před telavivskou halou. Spolu se dvěma sty miliony televizních diváků můžou hlasovat buď ze speciální aplikace nebo pomocí SMS pro své favority, samozřejmě s vıjimkou zástupců vlastní země. Z poloviny o vítězi rozhodnou také odborné poroty v každé ze soutěžních zemí.