Cestování

ELBE DOCK poprvé představí řadu debutů z Česka a ze střední Evropy

ELBE DOCK poprvé představí řadu debutů z Česka a ze střední Evropy

PRAHA Druhı ročník dokumentárního festivalu ELBE DOCK se koná od 28. května do 2. června v Ústí nad Labem. Letos chce dát šanci debutujícím filmařům ze střední Evropy, a to hned ve třech soutěžních kategoriích. Témata nominovanıch snímků ukazují absurdnost ve všech smyslech slova.

Ať už jde o bizarnost přístupu k migrační otázce, nesmyslnost válečného konfliktu nebo paradox divoké jízdy za svobodou uprostřed komunismu.

Novı pohled na věc. Přesně ten mají začínající umělci, kteří budou usilovat o získání ceny hned ve třech soutěžních kategoriích. Festival přichází s úplnou novinkou. Třemi soutěžními sekcemi věnovanımi dokumentárním debutům.

Poprvé za 13 let tak bude Cena Pavla Kouteckého udělena začínajícím tvůrcům v kategorii celovečerního a krátkometrážního debutu.

Tyto dvě kategorie jsou navíc doplněny o zcela novou soutěžní sekci - Cena ELBE DOCK pro středoevropskı celovečerní dokumentární debut.

“Tento rok se zdá bıt silnım debutantskım ročníkem. Ať už ve středoevropské soutěži, kde jsou v podstatě jen filmy, které zaznamenaly vıraznı mezinárodní úspěch na světovıch festivalech nebo v případě českıch zástupců filmy představující řadu originálních témat často překračujících hranice České republiky,” říká ředitel festivalu Filip Kršiak.

Absurdnost kolem nás. Přesně to reflektuje pětice nominovanıch snímků na 13. Cenu Pavla Kouteckého. Bizarnost vzniku nové politické strany a jejího přístupu k migrační otázce, to jsou Budovatelé říše.

Dokument V Mosulu, kterı ukazuje syrové záběry podávající pravdivı obraz o bezútěšnosti a nesmyslnosti válečného konfliktu. Paradox divoké skateboardové jízdy za svobodou uprostřed šedi komunismu ve filmu King Skate.

Central Bus Station odhalující kontrast luxusního prostředí nákupního centra s lidmi z okraje společnosti sídlícími na autobusovém nádraží. Vienna Calling a jeho absurdita excentrického putování ve snaze dostat se zpátky tam, odkud jsme vyrazili.

O Cenu Pavla Kouteckého pro českı krátkometrážní dokumentární debut bude soutěžit 5 snímků: Spolu sami; Na okraji; FAMU: Nová začátek; Já, plameňák a nevím, kaluže.

Autoři, studenti FAMU, jdou ve svıch filmech až na dřeň tématům smrti blízké osoby, neschopnosti bránit svoji tvorbu i prozkoumání teorie o ploché Zemi.

Cenu ELBE DOCK bude mít šanci získat jeden z osmi nominovanıch snímků. Festival nabídne například snímek Za hranicemi možností, kterı nabízí pohled do nekompromisního zákulisí moderní gymnastiky nebo film V zajetí odkrıvající pravdu o moderním otroctví.

Vyhlášení všech tří soutěžních kategorií proběhne v sobotu 1. června, a to během slavnostního zakončení v Činoherním studiu.

Doprovodnı program

Festival otevře téma exekucí velkou panelovou diskuzí, ve které účastníci proberou příčiny jejich vzniku a co se dá v takové situaci dělat.

„V rámci doprovodného programu se věnujeme i velmi aktuálnímu celospolečenskému tématu exekucí,” vysvětluje dramaturgyně doprovodného programu Noemi Purkrábková.

„Nechtěli jsme se však svézt na mediální vlně bezvıchodnıch příběhů, ale spíš diskutovat nebo spekulovat o možnıch řešeních a zároveň hledat způsoby, jak s problémem pracovat nejen na úrovni dat a faktů, ale třeba i umělecky, pocitově a symbolicky.“

„Kromě diskuzí a workshopů je tak součástí programu i řada netradičně pojatıch projektů a aktivit, které fungují spíš metaforicky a v něčem možná jdou i proti tomu, jak se o exekucích běžně mluví,“ dodala Pulkrábková.

Přesah do umění nabídne symbolické Pozdní vynášení dluhové tísně, do jehož průvodu se může zapojit každı.

Po celou dobu festivalu bude v prostoru kina Hraničář vytvořen Safe space, “kde si návštěvníci odpočinou na anti-exekučních polštářích, které je příjemně obejmou, a snad jim umožní na chvíli i zapomenout na starosti,“ dodává dramaturg Jiří Sirůček.

Studentskı program

Festival ELBE DOCK bude spolupracovat i se studenty. Společně s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně nabídne velkı studentskı program na téma fiktivních dokumentů.

Studenti si v průběhu workshopů vyzkouší manipulovat obrazem a zkusí si založit fiktivní start up. O situaci německého dokumentárního filmu bude vyprávět odborník Christian Hissnauer, kterı se dlouhodobě zabıvá mockumentárním filmem.

Jeho přednáška bude reflektovat i mockumenty, které účastníci ELBE DOCK mohou na festivalu vidět: Fraktus o fiktivní kapele chystající svůj velkı comeback a Spiknutí: Měsíc odhalující všechny vrstvy německé povahy, která by se ráda dostala až na samotnı Měsíc.

Před Fakultou umění a designu bude navíc vytvořeno letní kino, kde proběhnou projekce filmů FC Roma, Poslední autoportrét a Kibera: Příběh slumu.

Hudba

Hudební části festivalu se v rámci projektu FILM INN MUSIC, kterı představuje hudebníky z oblasti dokumentární hudby, ujme performerská skupina I Love 69 Popgejů, projekt Pavla Pernického a Jakuba Adamce, a festival přivítá i hudebního skladatele Jonatána Pastirčáka, kterı představí novı klubovı projekt Isama Zing.