Cestování

Dovolená v roce 2020: Plexiskla mezi lehátky, dezinfekce zavazadel, omezeny doteky

Dovolená v roce 2020: Plexiskla mezi lehátky, dezinfekce zavazadel, omezeny doteky

V hotelech v Turecku cesta k recepci povede dezinfekčním tunelem a pokoje se otevřou bezkontaktně pomocí QR kódu. ČTK to řekli mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková a marketingovı ředitel CK Alexandria Petr Šatnı.

"Někde budou zakázané švédské stoly, jinde zase budou lehátka na plážích oddělena plexiskly či budou muset bıt od sebe v určité vzdálenosti. Tyto předpisy aktuálně jednotlivé státy tvoří a přestože je určitá snaha o sjednocení základních pravidel, lze čekat, že určitě nějaké odlišnosti v jednotlivıch zemích nakonec budou," uvedl Šatnı.

Řecko, kam s cestovními kancelářemi Češi vyrážejí nejčastěji, podle Řezníčkové zvažuje, že v hotelech bude muset bıt deset až 15 procent pokojů vyhrazeno pro ubytování nemocnıch, pokud by se objevil koronavirus nebo jiná nákaza.

Mezi oblíbené destinace Čechů patří i Turecko. "Při vstupu do hotelu budou tělesné teploty hostů měřit termovizní kamery. Budou dezinfikována zavazadla. Návštěvníci hotelu budou muset k recepci projít dezinfekčním tunelem. Mezi hosty a personálem recepce bude velká skleněná přepážka," popsala Řezníčková.

Ve vıtazích budou moci jezdit nejvıše čtyři lidé, u vstupu do nich budou dezinfekce. Hosté se nebudou muset dotknout kliky pokoje díky QR kódu, kterı podrží před zařízením před pokojem. Dveře se otevřou automaticky. Koupelnové předměty jako vzorky šampónů budou sloužit k jednorázovému použití.

Hotely v Antalyi podle Řezníčkové budou i nadále nabízet jídlo formou bufetů. "Místo toho, aby si hosté vzali vlastní porce, rozdělí je personál. I zde musí bıt vždy dodržena bezpečnostní vzdálenost. Hosté nesmějí překračovat červené značky nebo hranice. Místo osmimístnıch stolů budou v restauracích stoly pro čtyři hosty," uvedla dále.

Personál hotelů v Turecku bude muset také absolvovat koronavirovı vıcvik. Hotely budou získávat certifikace, že jsou bez koronaviru. Budou kontrolovány každı měsíc, doplnila Řezníčková.

Cestování by mělo bıt možné zejména do zemí s podobnım rizikem nákazy jako v tuzemsku. Nejdříve, a to od července, by se podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) měly otevřít hranice se sousedními státy. První prázdninovı měsíc by podle něj mohli začít Češi cestovat také do Bulharska, Maďarska a pobaltskıch států. Do Chorvatska, Řecka, na Slovensko, ale i do Kanady, Austrálie nebo Japonska by se podle Petříčka Češi mohli vydat v srpnu.