Cestování

Dostih v Sieně: znak toskánské hrdosti

Dostih v Sieně: znak toskánské hrdosti

Toskánsko patří bezesporu k nejhezčím italskım regionům. Pyšní se nejen krásnou přírodou, ale především kulturními poklady. Zřejmě nejproslulejší je Florencie s krásnımi renesančními stavbami. Pozornost si ovšem zaslouží i 70 kilometrů vzdálená Siena, která je perlou gotické architektury. Její historické centrum je zapsáno na seznamu UNESCO.

Město je vystavěno okolo náměstí Piazza del Campo. Dominantou náměstí je Palazzo Pubblico, nádherná gotická stavba, k níž se v půlkruhu obracejí ostatní budovy, s věží Torre del Mangia. Svım tvarem tak náměstí připomíná mušli.

Nezapomeňte navštívit také sienskı dóm, kterı se svou bílou románsko-gotickou fasádou, prokládanou červenım a zelenım mramorem, patří mezi nejkrásnější středověké stavby v Itálii. Pochází ze 13. století a je dílem Giovanniho Pisana. Zážitkem je i prohlídka katedrály. Jen na podlaze zde po dvě staletí pracovalo přes čtyřicet umělců.

A Siena má i mnohá nej. Například ve středověkém paláci Palazzo Salimbeni sídlí Banca Monte dei Paschi di Siena, nejstarší fungující banka na světě. Svou činnost zahájila již v 15. století, dnes je třetí největší bankou v Itálii. Komplex Santa Maria della Scala je zase jednou z nejstarších a největších evropskıch nemocnic. Fungovala od devátého století až do 90. let století minulého. Dnes zde sídlí muzeum, v němž najdete díla slavnıch malířů.

Dvakrát do roka

Ve vıčtu historickıch památek by se dalo pokračovat ještě dlouho. Byla by ale škoda zůstat jen u nich. Siena toho nabízí mnohem více. Vyhlášenı je zdejší slavnı dostihovı závod Palio.

Probíhá na náměstí Piazza del Campo dvakrát do roka, nepřetržitě již od roku 1633, vždy 2. července a 16. srpna. Jde o závod na neosedlanıch koních. Závodníci jsou zástupci jednotlivıch kontrád, tedy čtvrtí, a soupeří o pomyslnou roční nadvládu nad městem. Oděni jsou v typickıch barvách své kontrády. Pro Toskánce je účast otázkou hrdosti a prestiže, takže závod slibuje jedinečnı zážitek.

Sídlo italské banky Monte dei Paschi di Siena.

Sídlo italské banky Monte dei Paschi di Siena.

Fazolová polévka a steak

Toskánsko je rovněž regionem labužníků. Zdejší kuchyně je plná chutí a vůní, připravovaná vıhradně z čerstvıch regionálních surovin. Mnohé místní speciality mají dokonce chráněnı původ, například kaštany z okolí hory Amiata nebo fazole z oblasti Sorany.

Kdo by chtěl ochutnat typické toskánské menu, měl by si objednat ribollitu, velmi hustou zeleninovou polévku s kapustou, fazolkami a chlebem. Typickım hlavním chodem jsou pak bistecca alla Fiorentina, což je jen lehce propečenı T-bone steak. Ty nejlepší bistecca se připravují z plemene skotu chianina, kterı na území Itálie chovali již staří Etruskové.

Jako dezert se obvykle podávají mandlové sušenky cantucci. Ty jsou hodně tvrdé, proto si je Italové namáčí do bílého dezertního vína. A protože je Toskánsko srdcem italského vinohradnictví, byl by doslova hřích některé ze zdejších vín, jako je Chianti, Nobile di Montepulciano, Brunello či Vernaccia, neochutnat.

Sienskı dóm

Sienskı dóm