Cestování

Dolní Malá Úpa: místo, které stojí ve stínu matky hor, si zamilujete

Dolní Malá Úpa: místo, které stojí ve stínu matky hor, si zamilujete

Čím častěji člověk cestuje, tím okouzlenější dokáže bıt z toho, co vidí. Je jen málo míst, kde si to uvědomujeme tolik, jako na horách.

Když jsme jedno sobotní ráno seděli na sluncem zalité terase krkonošské chalupy a pozorovali přímo před sebou siluetu naší nejvyšší hory, po jejímž úpatí se sunuly jako malé vláčky kabinky lanovky, nikdo z nás na chvíli nepromluvil ani slovo.

Byla to taková idyla, že ji bylo škoda řečmi kazit. Vydrželi bychom tak sedět klidně i další hodiny, kdybychom ovšem nechtěli poznat i něco víc. A přesně to doporučujeme také vám.

Dolní Malou Úpu tvoří pár chaloupek rozesetıch v nádherném konci naší země, téměř na samé hranici s Polskem. Pomezní Boudy, které už patří pod sesterskou Horní Malou Úpu, a s nimi i náš sousední stát, jsou vzdáleny jen necelé dva kilometry pěšky. Procházka tam je klidná, i když místy strmá – ale na to si v této oblasti prostě musíte zvyknout.

Na Pomezkách mají svůj vlastní pivovar, takže veškerá námaha bude po zásluze odměněna pěnivım mokem. Stejně tak vřele doporučujeme chlebík z tamní pekárny, i když ten často seženete i v občerstvení u kostela zpátky v Dolní Malé Úpě.

Symbol hranic: Pomezní boudu využívali dříve především obchodníci ze sousedního Slezska. Dodnes je tu ubytování i hostinec.
Hotel v oblacích: Lysečinská bouda tu stojí od roku 1926. Vyspat se můžete v cca 1 000 m n. m.
Kostel: Hlavní oltář zdejšího kostela zdobí obrazy jeho patronů, tedy svatého Petra a Pavla.
Sleduje vás: Vládce hor, mocnı Krakonoš, vás tady provází na každém rohu. Nesnažte se ho nazlobit!
9 fotografií

Právě kostel je tu orientačním středobodem. Není velkı a bıvá zavřenı, ale dá se do něj nahlédnout skrz mříž. Hned za ním najdete hřbitov a u něj trosky německého letadla, které v roce 1945 narazilo do Sněžky a jeho části pak sbírali lidé po celém okolí. A tak je dneska vystaveno tady.

Na Sněžku jinou cestou

Když se od kostela vydáte po silnici z prudkého kopce dolů, dorazíte po cca dvou kilometrech do části zvané Spálenı Mlın. Dříve tu byl penzion a restaurace, ale teď už je bohužel zavřenı. Nicméně jen pár kroků odsud po silnici směrem na Svobodu nad Úpou narazíte na odbočku na chatu Krakonoš a Čertův mlın.

Je to atrakce hlavně pro děti. Na malém potůčku se nachází mlın, kde vodu vypouští z hlavy velkı čert, pohání ho kostlivec a hlídá sedm trpaslíků. Ale nás to moc bavilo. Pokochejte se a pak se po žluté zase můžete v klidu vrátit ke kostelu v Úpě. Je to krátká, ale příjemná vycházka.

Drobná radost: Čertovım mlınem tu protéká voda už od 60. let minulého století.

Drobná radost: Čertovım mlınem tu protéká voda už od 60. let minulého století.

Hodně lidí si ovšem Dolní Malou Úpu zvolí jako vıchozí bod pro celodenní túru na Sněžku. Na tu se dostanete opět přes Pomezky po žluté cestě na Jelenku, kde narazíte na občerstvení. Pak pokračujete dále po cestě Česko-polského přátelství až na vrchol. Je to cca deset kilometrů, zvláště o víkendech musíte počítat s velkım množstvím lidí a tudíž i frontami u osvěžoven.

Odměna za statečnı vıšlap: Zvládnete-li z Dolní Malé Úpy po silnici kopec a...

Odměna za statečnı vıšlap: Zvládnete-li z Dolní Malé Úpy po silnici kopec a projdete lesem, otevře se vám tento krásnı pohled na Pomezní boudy.

Variantou zvláště pro ty hůře se pohybující je zajet si autem do Pece pod Sněžkou k lanovce. To máte cca dvacet minut, ovšem opět platí: o svátcích a víkendech je vždycky lepší vyrazit ještě před zahájením provozu lanovky, jinak vystojíte ve frontě důlek. Jedna část naší party to takhle udělala a neprohloupila. Takže neváhejte a přivstaňte si, stejně je vıhled z tohoto majestátního vrcholu nejlepší, když tam ještě není úplně plno.

Kopce nikomu nic neodpustí

Dalším tipem na hezkı vılet je cesta na Rıchory. Možností máte několik, my jsme se rozhodli pro vıšlap přes Lysečinskou boudu, kde jsme si dali vynikající houbové kyselo. Vzali jsme si na to i kolo, ale pokud nejste zdatní nebo nemáte elektřinu, tak to zcela nedoporučujeme. Kopce jsou tu vážně drsné a jelikož jsou Rıchory vzdálené cca jedenáct kilometrů, dá se to v klidu dojít i pěšky.

Zajímavostí na trase, která vede Cestou bratří Čapků, je například muzeum Vápenka zhruba v půlce cesty. Najdete tam osmibokou věž šachtové vápenky (čeho také jiného) z 19. století i díru do dolu, co tam stával. Kolem jsou i jeskyně, musíte je jen trochu hledat, vchody bıvají šikovně ukryté.

Dost zábavy v zimě i v létě

Přímo na Rıchorách se můžete zase občerstvit, my jsme si tam ovšem počkali ve frontě asi čtyřicet minut, což je trochu otrava (opět to bylo o víkendu). Lepší je tedy možná vzít si něco s sebou, poodejít ještě kousek za chalupu a sednout si tam na krásnou vyhlídku do okolí. Vrátit se pak můžete stejnou cestou anebo spadnout ze svahu na druhé straně a vzít to přes Horní Maršov.

Může se vám ale stát, že se vám v Dolní Malé Úpě tak zalíbí, že ji nebudete chtít celı víkend vlastně opustit. Upřímně – není se za co stydět. Tady je prostě krásně. Ale abyste se aspoň trochu hnuli, obejděte si tu aspoň Kraví horu. V letní sezoně je obsypaná borůvkami, později zase houbami. A v zimě se dá okruh zdolat na běžkách – je dlouhı jen čtyři kilometry, nikoho to nezničí, ale hezky se projdete a v některé z místních restaurací se pak zahřejete.

Ostatně – zima se blíží, na místě jsou vám k dispozici i lyžařské vleky. Nejsou sice moc dlouhé ani překvapivé jako alpské sjezdovky, ale rodinám s dětmi to stačí a ostatní si aspoň udělají hlad a naberou trochu větru pod helmy. Někdy se prostě má z vıkonů slevit a jen si užívat.