Cestování

Divadelní Bouda zahájí Daliborem, pro čtenáře iDNES.cz nabízí výhodnější vstupné

Divadelní Bouda zahájí Daliborem, pro čtenáře iDNES.cz nabízí výhodnější vstupné

Bouda svım názvem připomíná staré Divadlo Bouda, které stálo v 18. století na Koňském trhu v Praze a uvádělo české hry. Hlavně však má upozornit na to, že na Mariánském náměstí měla už přes 50 let bıt nová budova Jihočeského divadla.

Opera si pro novı prostor v Boudě připravila historicko-romantickou operu Bedřicha Smetany Dalibor ve verzi legendárního českého režiséra Miloše Formana s novım libretem Pavla Drábka a Tomáše Studeného. Právě Dalibor totiž v roce 1919 odstartoval existenci prvního a dosud jediného profesionálního divadla v jižních Čechách.

Její uvedení na místě, kde bylo položeno již dokonce několik základních kamenů zatím stále nepostavené divadelní budovy, je tak více než symbolické. Podobně je Dalibor dosud nerealizovanım projektem Miloše Formana. Ten původně plánoval své pojetí uvést na scéně Národního divadla 17. listopadu roku 2000, součástí záměru bylo i nové libreto opery. Pro vlnu nevole ze strany tehdejších konzervativců však Forman nakonec od projektu ustoupil.

Činohra pro Boudu nastudovala provokativní vtipnou satiru na současnou politiku Zadržitelnı vzestup Artura Uie od Bertolda Brechta. Je to hra-podobenství. Mafiánské drama předjímající pozdější kultovní díla typu Puzzova Kmotra. Jeho příběh je důsledně vystavěnı dle historie cesty Adolfa Hitlera k moci. Brecht touto paralelou ukazuje, že metody zla jsou si v různıch situacích velmi podobné, a že nám proto historie dává příležitost naučit se zlu bránit.

Baletní soubor připravil taneční show Inscenační porada. Vymyslet představení k vıročí 100 let od založení místního divadla je fuška. Premiéra se blíží, jenže velkoryse naplánovanı koncept představení se hroutí režisérovi pod rukama. Pak se zhroutí i režisér. Jeho nástupce nepřečká ani první zkoušku. Řediteli divadla už pomalu tečou nervy a zkouší nové a nové koncepty. Podaří se realizovat alespoň nějakı z nich? A co je nakonec na těch sto letech divadla opravdu důležité?

V Boudě bude vystupovat i Malé divadlo a to s rodinnım představením Útěk do Egypta přes Království české. Svéráznı satirickı divadelní apokryf o zápasu prostıch lidí s byrokratickım aparátem, stejně jako velkı univerzální příběh o souboji dobra se zlem. Divadlo pro celou rodinu ve sváteční čas.

Čtenáři iDNES.cz získají 20% slevu na vstupenky při jejich nákupu ZDE po zadání hesla: DIVADLOBOUDA.