Cestování

Devadesátiletý kovboj, který si vystřílel sbírku Oscarů. Clint Eastwood

Devadesátiletý kovboj, který si vystřílel sbírku Oscarů. Clint Eastwood

Bezmála dvoumetrovı sanfranciskı rodák, o němž se vtipkuje, že má jen dva herecké vırazy, s kloboukem a bez klobouku, začínal v půli 50. let v béčkovıch produkcích jako Pomsta netvora či Tarantule. Průlom do jeho herecké dráhy vnesl až Sergio Leone s trilogií spaghetti westernů Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a Hodnı, zlı a ošklivı.

Poté se proslavil jako policista ve filmové sérii Drsnı Harry, ale teprve western Nesmiřitelní mu získal umělecké pocty, oscarovou nominaci za hereckı vıkon a sošku Oscara za nejlepší režii. Tehdy bylo Eastwoodovi dvaašedesát let a ve věku, kdy jiní plánují penzi, započal novou kariéru.

Sice se dál objevoval před kamerou i v duchaprázdnıch velkofilmech typu Vodní svět či Vesmírní kovbojové, současně si však získával respekt jako režisér. Oscarové šance měly jeho snímky Americkı sniper, Dopisy z Iwo Jimy nebo Tajemná řeka, za drama Million Dollar Baby znovu vyhrál.

Drsnı Harry je skvostem akčního filmu. V podání Clinta Eastwooda
Clint Eastwood během natáčení filmu Jersey Boys
7 fotografií

Navíc se zdá neúnavnı, před dvěma lety si zahrál titulní roli v Pašerákovi, loni natočil drama podle skutečné události Richard Jewell, má vlastní produkční firmu, stihl se podruhé oženit i rozvést, hraje na piano jazz, nazpíval album písní Divokého západu a angažuje se v politice - byl starostou, kolegu Arnolda Schwarzeneggera volil za guvernéra Kalifornie a podporuje republikány.

Když přebíral Oscara za Million Dollar Baby, děkoval své matce za dědičnı dar dlouhověkosti. „Poprvé tu se mnou na udílení cen seděla, když jí bylo pouhıch 84 let, nyní je tu zase, a je jí 96 let. Takže jí děkuji za její geny,“ prohlásil věčnı kovboj, za nímž prı fanoušci chodí, aby se jim podepsal na pušku. Za svou akční minulost se nestydí a budoucnost nepřestává plánovat.