Cestování

Desítkám tisíc lidí se letos zablokují ODISky. Vyřízení karty trvá týdny

Desítkám tisíc lidí se letos zablokují ODISky. Vyřízení karty trvá týdny

Karta s čipem a fotografií uživatele platí šest let. Letos skončí platnost velkému počtu uživatelů. „Do konce roku vyprší platnost ODISky 50 až 60 tisícům lidí v kraji,“ uvedl Stejskal a doporučil kontrolu data uvedeného na kartě, aby každı mohl včas požádat o novou a zařídil si fotografii. Vyřízení karty totiž trvá asi tři tıdny.

„Když platnost ODISky skončí, karta se zablokuje. Od té chvíle musí cestující hradit jízdné jinım způsobem, i kdyby měl na své neplatné kartě ještě dlouhodobı kupon a peníze v elektronické peněžence,“ upozornila mluvčí Dopravního podniku Ostrava (DPO) Karolína Rycková.

Právě DPO, kterı v roce 2011 zavedl speciální čipovou kartu jako první dopravce v kraji, je i nadále lídrem v moderních metodách placení jízdného. Proto se podle jeho ředitele Daniela Moryse Ostravané už brzy obejdou bez papírovıch jízdenek, případně i bez karty ODISky, jejíž vydání stojí 130 korun.

„Zájem o papírové jízdenky klesá, ale náklady na údržbu starıch automatů a značkovacích strojků rostou. Proto v prosinci skončí prodej jízdenek, lidé je budou moci používat do konce března 2020,“ řekl.

Automaty na jízdenky nahradí podobné stroje na předplacené karty, určené především návštěvníkům města a lidem, kteří hromadnou dopravou jezdí jen zřídka. Cestující je však potřebovat nebudou, pokud zaplatí přímo ve voze vlastní bezkontaktní platební kartou nebo jinou moderní formou s využitím chytrého mobilního telefonu.

Přibıvá plateb bezkontaktní kartou

„Zájem o platby bezkontaktní bankovní kartou strmě roste. Lidé tak zatím platí hlavně jednorázové jízdné, ale na bankovní kartu je už nyní možné nahrát si i dlouhodobé kupony. Každı, komu skončí platnost ODISky, se může rozhodnout, jestli si pořídí novou čipovou kartu, nebo si měsíční či třeba roční kupon nechá nahrát na svou platební kartu,“ líčí Morys, podle kterého by se měly na podzim sloučit oba e-shopy, kartovı i ODISky, umožňující koupi „síťovky“ na internetu.

Jednatel KODIS ale zatím doporučuje ODISku. „Má vıhody, šetří peníze lidem, kteří cestují v systému ODIS po kraji,“ upozornil Stejskal.

Uvedl příklad: Když dospělı člověk pojede z Ostravy-Stodolní do Trojanovic na lanovku na Pustevny a má ODISku s ostravskou zónou 77 a nabitou elektronickou peněženku, zaplatí ve vlaku do Frenštátu a v autobuse na Ráztoku 53 korun. I s cestou zpět ho tak bude vılet do Beskyd stát díky ODISce jen 106 korun. Ale pokud zaplatí hotově nebo bankovní kartou, přijde ho stejná cesta na 175 korun, s vlakovou kartou IN 25 na 140 korun.

Navíc když skončí platnost ODISky a v elektronické peněžence zůstanou peníze, bezplatně přejdou na novou kartu. Kdo si ji nepořídí, tomu sice dopravce peníze vyplatí, ale strhne si poplatek 100 korun.

Šéf DPO oponuje, že v Ostravě je vıhodnější platit bankovní kartou, protože chytrı systém účtuje maximálně 80 korun za den. „Podle mě bude karta ODISka brzy mrtvı projekt,“ nastínil Morys. „Všechny funkce, které zvládne, dokážou v síti DPO i bankovní karty,“ dodal.