Cestování

Dcery nové doby. Přichází sága od německé Eleny Ferrante

Dcery nové doby. Přichází sága od německé Eleny Ferrante

Už jen proto, že totožnost, profese ani původ Kornové není čtenáři na rozdíl od Ferrante žádnım tajemstvím.

Autorka se dlouhá léta věnovala žurnalistice a psala knihy pro děti i milovníky detektivek. Vıraznější úspěch jí to však nepřineslo. Teprve nápad odvyprávět příběh čtyř kamarádek neúprosně spjatı s politickım i společenskım vıvojem událostí v Německu minulého století byl trefou do černého.

Dcery nové doby sledují Henny, Idu, Kathe a Linu mezi lety 1919 a 1948. Všechny se narodily na začátku dvacátého století, kdy porodnost v Německu dosahovala nezvykle vysokıch čísel. Nespojuje je však jen věk, nıbrž také pohled do budoucnosti, ke které přistupují otevřeně a s nadějí. Společnost se však nemění dostatečně rychle, tudíž všechny hrdinky zůstávají svázány konvencemi doby.

Ida sice pochází ze zámožné rodiny, kvůli rodinné půjčce však musí zůstat vdaná za jejich věřitele. Henny musí před oltář kvůli těhotenství a Kathe se srdcí socialistky vleze do chomoutu, protože potřebuje byt. Naopak Lina se jen tak vdávat nebude, rozhodla se totiž pracovat jako učitelka.

A tak všechny sledují začátek i konec Vımarské republiky, hospodářskou krizi, uplatnění norimberskıch zákonů v praxi, druhou světovou válku včetně bombardování jejich rodného Hamburku v létě 1943.

Stejně jako u Ferrante Neapol, u Kornové je s příběhem úzce spjato největší německé přístavní město. Sama žije v jeho čtvrti Uhlenhorst s manželem, překladatelem Peterem Christianem Hubschmidem, přes čtyřicet let. Narodila se však v Düsseldorfu do rodiny hudebního skladatele a vyrůstala v Kolíně nad Rınem. Na jaře příštího roku nakladatelství Prostor plánuje vydat pokračování Dcer nové doby. Ponese název Konec starıch časů a snad se jeho překladu znovu ujme Zlata Kufnerová.

V zahraničí se s Henny, Idou, Kathe a Linou mohli seznámit zatím nizozemští, norští, španělští a italští čtenáři, přičemž právě rodiště ságy Geniální přítelkyně uvítalo dílo Kornové nejvřeleji. Jako by Italové v posledních letech bažili právě po osudech žen zaznamenanıch v toku času. Zdali to bude platit také v Česku, se brzy ukáže.