Cestování

Dalajláma si k pětaosmdesátinám věnoval své první hudební album

Dalajláma si k pětaosmdesátinám věnoval své první hudební album

Jako dárek sobě i všem, kteří se ztotožňují s jeho pohledem na svět, připravil jubilant své první hudební album Inner World (Vnitřní svět). Vzniklo z popudu muzikantky a praktikující buddhistky Junelle Kunin.

Dalajlama a Daniel Stach v pořadu Hyde Park Civilizace (22. října 2016)
Ministr kultury Daniel Herman se setkal s tibetskım duchovním vůdcem dalajlámou. (18. října 2016)
Zpěvačka Lady Gaga se setkala s dalajlámou. Tím naštvala některé své čínské fanoušky (26.6.2016)
4 fotografií

Jednou se vrátila ze zaměstnání v novozélandské bance tak vystresovaná, že zatoužila po uklidňující meditační hudbě spojené s dalajlámovım hlasem. Nepoštěstilo se jí, oslovila tedy dalajlámův úřad s nabídkou na natočení společného alba. Napoprvé neuspěla, poštěstilo se jí až v rámci cesty do Indie, kdy předala jednomu z dalajlámovıch asistentů dopis.

Tibetskı duchovní vůdce nakonec souhlasil a vısledkem se stala nahrávka buddhistickıch manter podbarvenıch hudbou, na níž hostuje Anouška Šankar, dcera Raviho Šankara, známého i spoluprací s The Beatles. Jeho druhá dcera je ve světě populární hudby známá pod jménem Norah Jones.

„Opravdu se pro to nadchl, začal mi vysvětlovat, jak je hudba důležitá. Zářily mu oči a mnul si ruce,“ popisuje Kunin. Ona sama sepsala témata, o nichž by mělo album pojednávat. Dalajláma na desce hovoří o odvaze, moudrosti, uzdravování nebo dětech a recituje mantry sedmi buddhů.

Na albu se kromě Junelle Kunin podílel její manžel Abraham Kunin, rovněž muzikant a také producent. Vısledkem měla bıt podle autorčinıch slov nahrávka, která vhodně zvolenımi zvuky i hudebním doprovodem podpoří a zdůrazní sílu buddhistického učení.

Obsahuje jedenáct skladeb, přičemž první ukázka Compassion už je ke slyšení na internetu. „Album by mělo pomáhat lidem, ulehčit jim v každodenních situacích,“ dodala Kunin.