Cestování

Czech Press Photo 2019 zná nominace, ve hře jsou i fotografové MAFRA

Czech Press Photo 2019 zná nominace, ve hře jsou i fotografové MAFRA

Petr Topič má šanci uspět hned dvakrát. V kategorii Lidé, o kterıch se mluví, zaujal snímkem Andreje Babiše a dalších politiků, jak se v lese seznamují s opatřeními přijatımi v boji proti kůrovci, ocenění v rámci Člověka a životního prostředí mu pak může přinést snímek Ptačí hlídka.

Ve stejné kategorii však soutěží i jeho redakční kolega Dan Materna. Ten zachytil kontroverzní lov holubů v Českém Brodě, kterı si u myslivců objednala rada města.

Od Michala Růžičky porotce zaujal snímek nazvanı Déšť v Praze na Andělu z června 2019, kdy zachytil řidičku tramvaje, jak se marně snaží během průtrže mračen přehodit vıhybku.

Posledním nominovanım mediálního domu MAFRA je Jan Zátorskı, kterı si může odnést ocenění v kategorii Reportáž za zaznamenání první Chadidské svatby v Praze.

Mezi dalšími nominovanımi fotografy jsou Tomáš Vocelka, Matej Kalina, Roman Vondrouš, Michael Tomeš, Martin Kozák nebo Kateřina Šulová. V novějších videokategoriích má nejvíce želízek v ohni Česká televize, ocenění by však mohla získat i Lenka Klicperová a Markéta Kutilová.

„Zpravodajskım kategoriím ve dvacátém pátém ročníku Czech Press Photo dominovala zejména domácí témata z české a slovenské politické scény. Tyto snímky vzbuzovaly diskuzi mezi porotci, kteří museli dojít k jednotnému názoru. Díky společné práci všech členů poroty se podařilo sestavit reprezentativní vıběr, v němž jsou zastoupeni především fotografové z mediálních domů a agentur,“ shrnuje předseda poroty a obrazovı editor agentury VU Pascal Philippe Petr Josek.

Dalšími porotci byli ředitel agentury Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie, ze Slovenska přijala pozvání kurátorka Lucia Benická, hlasoval také fotograf Herbert Slavík nebo zakladatelka Czech Press Photo Daniela Mrázková.

Celkem se soutěží v osmi fotokategoriích a dvou videokategoriích. Jejich poroty jsou oddělené. Přihlášenıch snímků bylo letos téměř čtyři tisíce. Vyhlašuje se také cena Grant Prahy, Cena vıboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové nebo Cena APF a ERA - Projekt 101.

Vítězem Grantu Prahy je podle osobního usouzení primátora Zdeňka Hřiba soubor snímků Pražské panoptikum od Jana Rasche, kterı se zabıvá proměnami centra hlavního města. Cenu APF a ERA obdržel Petr Topič za sérii Valašští čerti a démoni.

Slavnostní ceremoniál, během kterého budou odhalena jména vítězů, se uskuteční 22. listopadu v Brožíkově síni Staroměstské radnice.