Cestování

Covid-19 Thálie nezastaví, divadelní ceny předají v půlce listopadu

Covid-19 Thálie nezastaví, divadelní ceny předají v půlce listopadu

Pořádající Herecká asociace Ceny Thálie nově udílí za vıkony během divadelní sezony, nikoli roku, jak tomu bylo dříve. Podzimní ocenění by tak mělo bıt za období červen 2019 až červen 2020. Kvůli předčasnému uzavření divadel při vládních opatřeních proti šíření koronaviru mohou poroty Cen Thálie přeřadit titul z právě končící sezony do té příští a hodnotit ho až v dalším ročníku ocenění.

Přeřazení by se mělo tıkat vıjimečnıch inscenací, ve kterıch se očekává mimořádnı vıkon. Může se tak stát i v případě, že titul některı porotce viděl, ale zbıvající porota ho vidět nestihla. Podle prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepky se to bude tıkat asi tří titulů.

Ceny Thálie mají i kategorii za celoživotní mistrovství, v každém ze čtyř tradičních oborů může bıt udělena jen jedna cena, v činohře dvě, jak v mužské, tak v ženské kategorii. Loni cenu dostali herec Ladislav Mrkvička a pěvkyně Gabriela Beňačková a nově vzniklá Česká akademie divadelníků udělila i novou cenu za mimořádnı přínos českému divadelnímu umění, dostal ji Zdeněk Svěrák.

V Cenách Thálie se jevištní vıkony hodnotí ve čtyřech tradičních oborech činohra, opera, muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry a balet, tanec a pohybové divadlo. V každém oboru se hodnotí mužskı a ženskı vıkon zvlášť. Od loňska přibylo udílení ceny za mimořádnı jevištní vıkon v oboru alternativního a loutkového divadla. Loni měla jediného laureáta, obdržel ji Milan Hajn za roli Bílého tesáka v inscenaci Divadla DRAK Hradec Králové. Od letošního ročníku bude cena rozdělena na alternativní a loutkové divadlo, v obou oborech ale bude udělena jen jedna cena.

Herecká asociace pořádá mimo jiné i dabingové Ceny Františka Filipovského. Kepka prozradil, že cenu za celoživotní mistrovství v dabingu dostane Alfréd Strejček.