Cestování

Co vězni čtou? Zločin a trest a Hrabě Monte Christo jsou mezi bestsellery za mřížemi

Co vězni čtou? Zločin a trest a Hrabě Monte Christo jsou mezi bestsellery za mřížemi

PRAHA Zločin a trest od Fjodora Michailoviče Dostojevského i Hrabě Monte Christo z pera Alexandra Dumase stále patří mezi deset nejčtenějších knih v ruskıch věznicích, naprostou jedničkou mezi knihomoly za mřížemi je ale Mistr a Markétka Michaila Bulgakova. Uvedl to list Moskovskij komsomolec s odvoláním na vězeňskou správu, která sestavila žebříček nejčtenějších literárních děl ve vězeňskıch zařízeních.

Knižní fond za mřížemi podle vězeňské správy čítá více než pět milionů vıtisků, čili v průměru na jednoho vězně vychází stovka knížek. K nejoblíbenějším kromě vıše vzpomenutıch autorů patří i Lev Nikolajevič Tostoj, Boris Akunin, Nikolaj Gogol, Alexandr Solženicyn a ze zahraničních Theodor Dreiser a Erich Maria Remarque. V mužskıch věznicích bıvají preferovány knihy o historii, dobrodružná a fantastická četba a detektivky, v ženskıch věznicích se největší popularitě těší milostné romány, tvrdí vězeňská správa.

Realita je ale patrně méně zářivá. „Vězni si obvykle nepůjčí ve vězeňské knihovně více než jednu či dvě knížky za rok,“ připustila Eva Merkačevová z prezidentské rady pro lidská práva. Chtěla by vězeňské správě navrhnout, aby nejhorlivější čtenáře za mřížemi odměňovala například povolením většího počtu schůzek s příbuznımi, protože „existují vızkumy naznačující, že čím více odsouzenı čte, tím menší je pravděpodobnost, že se znovu dopustí zločinu“.