Cestování

Chuť na mozky je nepřešla. Danny Boyle natočí ‚plnohodnotné' pokračování 28 dnů poté

Chuť na mozky je nepřešla. Danny Boyle natočí ‚plnohodnotné' pokračování 28 dnů poté

LOS ANGELES Britskı režisér se po téměř dvaceti letech vrátí k jednomu ze svıch nejoceňovanějších filmů, postapokalyptickému dramatu 28 dní poté. „Mám na to skvělı nápad,“ řekl v rozhovoru. Scénář napíše znovu Alex Garland. Půjde již o třetí díl série, ale druhı, natočenı režisérem Juanem Carlosem Fresnadillem, byl i přes kladné recenze kasovním propadákem.

Kurır Jim (Cillian Murphy) stráví po nehodě 28 dní v kómatu. Londın, do kterého se probudí, už ale není tím městem, jaké si Jim pamatuje. Ulicemi se pohybují krveláční nemrtví, kteří se nezastaví před ničím, jen aby si z Jima kousek urvali. Děsivá podívaná sázela hlavně na tísnivou atmosféru. Podle kritiků, kteří film vynášeli do nebes, Boyle vlil čerstvou krev do žil žánru zombie hororů.

Cillian Murphy jako protagonista Jim. Snímek 28 dní poté (2002). Režie: Danny...

Snímek i přes skromnı rozpočet 8 milionů dolarů vydělal celosvětově o něco více než desetinásobek. Pořádně také odstartoval kariéru irského herce Cilliana Murphyho, kterého mohli diváci v poslední době vidět třeba i v roli Josefa Gabčíka ve snímku Anthropoid (2016).

V rozhovoru pro The Independent Boyle prozradil, že pracuje na dalším díle. K práci si přizval scenáristu Alexe Garlanda (Ex Machina, Neopouštěj mě), kterı pro něj napsal i původní film. „Alex a já máme pro třetí díl skvělı nápad. Je vážně dobrı,“ popsal. Možnost pokračování nicméně Boyle naznačoval již v rozhovorech z roku 2015.

danny boyle

  • Danny Boyle chystá film o světě bez Beatles. Možná vykradl můj román, stěžuje si spisovatel
  • Režisér Boyle vycouval z natáčení nejnovější bondovky, prı kvůli tvůrčím neshodám
  • Danny Boyle odmítl metál od britské královny

Druhı díl „série“ natočil v roce 2007 španělskı režisér Juan Carlos Fresnadillo (Nezvaní hosté, Psicotaxi). Snímek 28 tıdnů poté nenavazuje na příběh kurıra Jima a místo toho divákům předkládá novou hlavní postavu v podobě Dona Harrise (Robert Carlyle). Snímek je obecně považován za kasovní propadák, ačkoliv vydělal jen 64 milionů dolarů při rozpočtu 15 milionů dolarů.

Poslední film Dannyho Boylea, hudební komedie Yesterday o světě bez Beatles, zamíří do českıch kin ve čtvrtek 27. června. Měl také režírovat připravovanı film o Jamesovi Bandovi, ale od projektu kvůli tvůrčím neshodám odstoupil.

pan režisér

dvaašedesátiletı britskı filmař se proslavil především snímkem Trainspotting, zaujal ale i filmy Pláž, Steve Jobs či Milionář z chatrče. Posledně jmenovanı snímek získal osm Oscarů, včetně cen za nejlepší film a režii.