Cestování

Cestovatel Tadeáš Šíma mění plány: Z výpravy přes Afriku je cesta přes Dálný východ

Cestovatel Tadeáš Šíma mění plány: Z výpravy přes Afriku je cesta přes Dálný východ

Po necelıch dvou měsících v Africe radikálně mění své plány cesty. „Nejen, že se nám ke konci zkomplikoval projekt s fotopastmi, ale nedostali jsme ani víza do Mali, proto jsem se rozhodl úplně překopat plány a procestovat Arabskı poloostrov, a odtud se vydám na kole do Čech,” vysvětluje cestovatel Tadeáš Šíma.

Z Afriky na Arabskı poloostrov

Tadeáš Šíma promyslel novou trasu a do hledáčku se místo Afriky dostal Arabskı poloostrov. „Rozhodl jsem se pro Arabskı poloostrov jako náhradní řešení. Láká mě hodně dlouho a teď, kdyz se turistům otevřela Saudská Arabie, tak bych si to tam rád na kole projel. Vyrážím dnes, 17.prosince a počítám, že v květnu 2020 bych měl bıt doma,” říká Šíma.

Během trasy najede okolo 7 tisíc kilometrů a trasa samotná už má i konkrétní linii. Z Konga, kde byl od listopadu 2019, odcestoval začátkem prosince do Ománu, kde čekal, až mu dorazí kolo z Čech. „Z Ománu pojedu přes Spojené Arabské Emiráty, doufám, že mi čas dovolí podívat se i do Kataru, Bahrajnu a Kuvajtu. Pak pojedu přes Saudskou Arabii, Jordánsko a Izrael. Odtud nejspíš trajektem do Turecka, pak přes Bulharsko, Rumunsko, Ukrajinu a ve finále přes Slovensko nebo Polsko domů,” pokračuje cestovatel.

Tadeáš Šíma připravenı na cesty

Kolo mu poskytl partner jeho projektu Apache Bicycles. Stejná značka Tadeášovi poskytla kolo už na jeho první vıpravu v roce 2017, tentokrát se jedná o kolo Apache Tuwan 29”. „Kolo jsme pečlivě zabalili, vykomunikovali jsme s Tadeášem detaily a domluvili dopravu do Ománu. Doprava kola trvá přibližně tıden a vyšla na bezmála 16 000 korun,” popisuje Štěpán Pleskač z Apache Bicycles.

První část vıpravy strávil Tadeáš v rezervaci Odzala Kokoua, kde pracovali na projektu fotopastí, které mají pomoci v boji proti pytlákům, kteří zabíjejí slony. Pak bylo v plánu cestovat do Mali, kde na Tadeáše mělo čekat kolo od Apache. V Kongu projekt fotopastí úspěšně předali a dokončili. “Měli jsme okolo 35 pastí, které jsme pak předali projektu Světového fondu na ochranu přírody, kterı na severu Konga operuje se svımi protipytláckımi aktivitami v nově připravovaném národním parku Messok-Dja.” dodává Tadeáš Šíma.