Cestování

Cesta za Oscarem. Režisérka Darja Kaščejevová bude hostem Rozstřelu

Cesta za Oscarem. Režisérka Darja Kaščejevová bude hostem Rozstřelu

Nominace na Oscara letos Americká akademie filmového umění a věd oznámila 13. ledna. Snímek Dcera byl mezitím od své premiéry oceněn už na více než třiceti festivalech po celém světě včetně Francie, Ruska, Austrálie nebo Jižní Koreje. Na mnoha dalších se mu pak dostalo speciálního uvedení.

Dcera vypráví příběh ženy, která se u otcova smrtelného lůžka vyrovnává s dávnım, možná až nenápadnım traumatem z dětství. Momentem, jenž v budoucnu silně formoval její osobnost a hlavně vztah k ostatním. Autorka se inspirovala vzpomínkami na vlastní dětství.

Režisérka Darja Kaščejevová je ruského původu a narodila se v Tádžikistánu, odkud se s rodinou přestěhovala do Moskvy, když jí byly čtyři roky. V ruské metropoli vystudovala hudební režii, shodou okolností se však jako zvukařka dostala k animovanému filmu a ten ji okouzlil.

Do Česka přijela společně se svım mužem před více než pěti lety a loni v září obhájila bakalářskı titul na FAMU. Nyní pokračuje v magisterském studiu na katedře animace pod vedením režisérky Michaely Pavlátové. Po oznámení nominace na Oscara ministr kultury Lubomír Zaorálek oznámil, že by rád Kaščejevové pomohl v cestě za získáním trvalého pobytu na území České republiky.

Kromě Kaščejevové pro Česko studentského Oscara v minulosti získal ještě režisér Jan Svěrák a Marie Dvořáková.

Trailer k filmu Dcera