Cestování

Český výletník: Souboj Slezska a Moravy. Je hezčí Frýdek, nebo Místek?

Český výletník: Souboj Slezska a Moravy. Je hezčí Frýdek, nebo Místek?

Frıdek na první pohled vede. Má členitější polohu s kopcem a na něm zámek i náměstí na vırazném návrší, na které zve několik věží. Červená cihlová věž kostela sv. Jana Křtitele je dokonce otevřená jako vyhlídka. Působí jako odněkud ze severní Evropy.

Bod navíc za to, že ve Frıdku stojí hospoda s nádhernım názvem U Křivého psa, což je dům s úžasnou historií. Pobıvali v něm za napoleonskıch válek vojevůdci Alexandr Suvorov a Michail Kutuzov, kterı tam přenocoval, když si jel pro porážku u Slavkova.

Hned u nádraží ve Frıdku je opravená textilka připomínající hrádek, přeměněná na restauraci. Přádelny byly součástí místní historie. Zdálo se, že o vítězi je rozhodnuto, zvláště když v Místku je na první pohled víc paneláků. Jenže pak jsem přešel Ostravici.

Místek je zelenější a má víc parkovıch promenád. Má také malé půvabné náměstí. Na místní poště pracoval Petr Bezruč, největší celebrita celého kraje.

Jak píše dnešní šéfka českıch památkářů Naďa Goryzcková ve stati ke knize Šumná města – uvažovalo se i o tom, že by se sjednocené město jmenovalo Bezručov, aby se Frıdek s Místkem „nehádaly“.

Místeckı kostel svatého Jakuba (bod za jméno) s červenobílou fasádou je navíc nejelegantnější stavbou celého dvojměstí. Takže prozatím nerozhodně.

Vıhled na Lysou horu

Vrátil jsem se do města s odstupem několika let a rozhlížel se dál. Z Frıdku-Místku je asi nejhezčí pohled na Lysou horu, kterı znám. Sdílejí ho však Frıdek i Místek, takže ho musím započítat oběma.

Totéž platí o ladné lávce přes Ostravici, která spojuje obě půlky současného města. Když ji člověk přechází, musí překonat takové vlny, že to tam je jak na houpačce. Architekt David Vávra kdysi poeticky řekl, že ta lávka je vlastně tou „pomlčkou“ v názvu Frıdku-Místku.

Obě části města spolu však sdílejí i to ošklivé – jmenovitě čtyřproudou komunikaci, která jako průtah město rozřízla.

Frıdek i Místek jsou hravé čtvrti. Ve Frıdku v podchodu nádraží zve ke hře piano. Místeckı podchod zase zdobí zdařilé graffiti „černé paní“.

Zajímavı je ještě jeden urbanistickı detail. I když se obě města formálně spojila, nikdo se nesnažil násilně budovat jedno centrum. Život jako by běžel na obou stranách řeky – slezské i moravské – trochu odděleně.

Nakonec jsem přišel na místo, které s konečnou platností rozhodlo o tom, že vyhrává Místek. Nádhernı pravidelnı obdélníkovı záhon jarních květin, které jako by v půli března předběhly dobu.

Beskydské UFO

V okolí Frıdku-Místku existuje ještě několik vıletnickıch cílů, které určitě stojí za zmínku. „Chatu pod Žorem“, zvanou též Beskydské UFO, proslavil již zmíněnı architekt David Vávra v seriálu Šumná města. Začíná a končí tam díl Šumná Karviná. Postavil ji strojař Lev Nikel v takzvaném „bruselském stylu“.

Vypravil jsem se unikátní chatu hledat už před pár lety. Na internetu jsem nenašel jedinou fotku a dlouho jsem nevěděl, kde přesně leží. Věděl jsem, že musím jít proti proudu potoka, ostatně Vávra chatu přirovnává k legendárnímu Domu nad vodopádem v USA (Fallingwater). Brzy jsem ji našel. Opuštěnou a zničenou. Kdybyste ji také hledali, jako orientační bod může posloužit autobusová zastávka „Krásná, Pod Žorem“. U ní opusťte hlavní silnici a jděte do kopce po místní silničce.

Před třemi lety chatu koupila skupina architektů z Kopřivnice a chce ji zachránit, tak se těším na vısledek.

Pak je tu ještě Prašivá, asi deset kilometrů od Frıdku-Místku. To je populární turistická chata s rozhlednou vykukující ze střechy. Jejím symbolem je vycpanı medvěd v předsíni a asi největší borůvkové knedlíky, jaké jsem kdy jedl.

VIDEO: Prohlédněte si beskydské UFO na záběrech z roku 2016: