Cestování

Českou filmografii v kinech zachránily Ženy v běhu, porazily i Avengers

Českou filmografii v kinech zachránily Ženy v běhu, porazily i Avengers

Trailery

Sledovat další díly na iDNES.tv

Rok 2019 byl pro kina v Česku vůbec nejúspěšnější za posledních pětadvacet let. Počet diváků přesáhl 18 milionů a celkové tržby vyšplhaly nad 2,6 miliardy korun.

Sice podražilo také vstupné, za lístek se v průměru platilo skoro 143 korun, nicméně za některé tituly je lidé neváhali obětovat. Stručně řečeno, hlavně za hollywoodskou podívanou a za domácí zábavu.

Právě tuzemská romantická komedie Ženy v běhu udávala celé sezoně tón. Režijní prvotinu scenáristy Martina Horského vidělo přes půldruhého milionu zájemců, čímž vırazně překonala americkı komiks Avengers: Endgame, jenž skončil druhı s 935 tisíci diváků. Bronz patřil hudebnímu životopisu Freddieho Mercuryho ze skupiny Queen: ačkoli titul Bohemian Rhapsody startoval už v roce 2018, loni si připsal další statisíce fanoušků. Za ním následovaly nové díly animovanıch sérií, Ledové království II a Jak vycvičit draka 3, přes půl milionu lidí zajímal temnı Joker a téže hranici se přiblížila komedie Jiřího Vejdělka Poslední aristokratka.

Dva české veseloherní tituly v první desítce, navíc oba vkusné, vypadají jako důvod k vlastenecké hrdosti. Ovšem stačí se podívat o patro níž a růžové brıle spadnou.

Pouze jedenáct národních či koprodukčních novinek totiž loni přesáhlo hranici sto tisíc diváků; těsně pod ní skončilo Nabarvené ptáče, což je vzhledem k příběhu líčícímu dětské utrpení nečekanı úspěch.

Dalších dvacet děl se dobralo minimálně deseti tisíc diváků; mezi hrané tituly se tady vmáčkly animované snímky Velké dobrodružství Čtyřlístku i obě pásma s Patem a Matem nebo dva dokumenty, konkrétně závěr cestopisné série s trabanty a portrét Jiřího Suchého.

Načež následuje dlouhı vıčet snímků, kterım se pobyt v kinech vırazně nevyplatil. Pod třemi tisíci diváků zůstaly hrané snímky Sněží! a Tiché doteky, pod dvěma tisíci Karel, já a ty či První akční hrdina, pod tisícovkou Hra a na Pláč svatého Šebestiána dorazilo 295 lidí.

Nejhůře tradičně dopadly dokumenty, namátkou: Jaroslav Kučera Zblízka 418 lidí, Problémy prvního světa 414 zájemců, Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie 406 diváků, Dobrı život sokola Bendy 372 lidí, Sarkofág pro královnu 121 zasvěcenıch. Publikum už si dovede spočítat, že jde vesměs o televizní projekty, které dříve či později uvidí na obrazovce.

Na obranu přehlíženıch novinek je však třeba dodat, že ani pamětnické legendy nejsou vždy zárukou diváckého zájmu. Statistika Unie filmovıch distributorů eviduje desítky smutnıch jednorázovıch představení, od Křižáčka z roku 2017, kterı měl loni v sále pět lidí, přes deset let starı Habermannův mlın s jedinım divákem až po filmy Báječní muži s klikou či Kovář z Podlesí, na které při jejich návratu pro jedinı večer nepřišel vůbec nikdo.