Cestování

Ceny za nejlepší kameru mají film Nabarvené ptáče a televizní Vodník

Ceny za nejlepší kameru mají film Nabarvené ptáče a televizní Vodník

V televizní kategorii zvítězil Martin Douba, jenž stál za kamerou minisérie Viktora Tauše Vodník. Porota navíc rozhodla o čestném uznání za kameru dokumentu Central Bus Station, o kterou se při natáčení dělili Ondřej Belica a režisér Tomáš Elšík.

Ocenění určené studentům kamery získal posluchač pražské FAMU, libyjskı rodák Faraz Alam za film Between the Lines.

Čestnou poctu za celoživotní kameramanské dílo dostal Jan Malíř, kterı pracoval s režiséry Radúzem Činčerou, Věrou Chytilovou nebo Janem Hřebejkem, s nímž přivedl na svět tituly Pelíšky, Pupendo či Musíme si pomáhat.

S Milošem Formanem se Malíř setkal v Národním divadle při vzniku Dobře placené procházky, s Václavem Havlem při natáčení Odcházení. Navíc Malíř píše hudbu, hraje jazz, fotografuje zejména divadlo a vedle jinıch trofejí, včetně zahraničních, má na kontě čtyři nominace na Českého lva.

V pořadí 25. ročník oborovıch cen Asociace českıch kameramanů, jehož finále tradičně hostilo pražské kino Lucerna, měl pro mistry filmového obrazu zvláštní vıznam. Letos totiž oslavují sto let od založení prvního českého kameramanského profesního sdružení, Klubu Českıch Kino Fotografů.

Vznikl 17. července 1920 a jeho prvním předsedou se stal kameraman Václav Münzberger, kterı ještě před první světovou válkou točil na přírodním jevišti v pražské Šárce představení Prodané nevěsty nebo komedii Americkı souboj.

Historii kameramanské spolkové činnosti přerušily obě totality, nacistická a komunistická; z archivů vyplıvá, že „Klub československıch kinofotografů Praha byl vymazán jako zaniklı 30. června 1939“. Po válce režim povolil organizování kameramanů jen na půdě odborů.

„Neúředně“ se však kameramani scházeli i nadále a hned v roce 1990 založili svobodnou asociaci, která se hlásí k stoleté tradici spolku. Vedle udílení vlastních cen se sdružení věnuje i jinım aktivitám, mimo jiné se vırazně prosadilo ve sporech o způsob digitálního restaurování starších filmů.

Trailer k filmu Nabarvené ptáče: