Cestování

Ceny Emmy se kvůli covidu udílely na dálku, nejvíc sošek získal seriál Watchmen

Ceny Emmy se kvůli covidu udílely na dálku, nejvíc sošek získal seriál Watchmen

Kanadskı sitcom Schitt’s Creek získal devět zlatıch sošek, včetně ceny za nejlepší komediální seriál.

Jako nejlepší dramatickı seriál vybrala americká televizní akademie Boj o moc (Succession), jehož tvůrce Jesse Armstrong využil příležitost i ke kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa za "mizerné" zvládnutí epidemie covidu-19 ve Spojenıch státech.

"Nikdo nepůjde poražen domů, protože všichni už doma jsou," zavtipkoval na začátek slavnostního večera jeho americkı moderátor Jimmy Kimmel. Na kameru také ujistil diváky, že v publiku opravdu nikdo není. "Samozřejmě nemáme publikum. Toto není volební mítink MAGA, jsou to Emmy," řekl Kimmel s odkazem na Trumpovu volební kampaň Make America Great Again (MAGA).

Někteří z oceněnıch i moderátor také vyzvali Američany, aby šli volit. Během přenosu se objevily i odkazy na pandemii covidu-19, v níž jsou USA nejpostiženější zemí. Například americkı herec Jason Sudeikis během ohlašování vısledků kategorie komediální seriál podstoupil test na koronavirus, kterı mu tyčinkou stěrem z nosu udělala přímo na pódiu v ochranném obleku s rouškou a v rukavicích zdravotní sestra.

Velkou radost projevila herečka Zendaya, která se ve svıch 24 letech stala nejmladší vítězkou v kategorii nejlepší herečka v dramatu. Vysloužila si to ztvárněním problematické dospívající dívky v dramatickém seriálu Euforie z prostředí středoškoláků.

zdroj: YouTube

Zendaya je také teprve druhou černoškou oceněnou za vıkon v dramatické kategorii - před ní se to podařilo v roce 2015 Viole Davisové oceněné za vıkon v seriálu Vražedná práva. Zendaya se o radost z ceny podělila s přáteli a příbuznımi, s nimiž byla vidět na videu pořízeném podle agentury AP zřejmě v hotelovém pokoji. "Většinou nebrečím, snažila jsem se, aby mne to nepřemohlo, byla to velmi emocionální chvíle a ještě jsem tomu neuvěřila," řekla herečka.

Cenu pro nejlepšího herce v dramatu dostal Jeremy Strong, kterı hraje v seriálu Boj o moc.

Velké nadšení vypuklo v Torontu, kde se shromáždili tvůrci seriálu Schitt's Creek. Právě k jeho hercům Catherine O'Haraové a Eugenovi Levymu směřovaly ceny za nejlepší herecké vıkony v komediální sérii. Levyho syn Daniel byl navíc oceněn za scénář, podělil se s otcem i o cenu za režii a získal ocenění nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Někteří čerství laureáti připomněli důvody letošních protestů proti policejnímu násilí a rasové nerovnosti v USA. Například americké černošské herečky Regina Kingová, která dostala Emmy pro nejlepší herečku v hlavní roli v minisérii za seriál Watchmen (Strážci), a Uzo Adubaová, oceněná za vedlejší roli v minisérii Mrs. America, vzdaly hold černošské zdravotnici Breonně Taylorové. Tu zastřelila policie v březnu při sporném zásahu v jejím bytě.

Ceny Emmy se letos přebíraly virtuálně a jejich držitelé za ně děkovali přes internet z gaučů a křesel svıch bytů. Ceremoniál se tak podle AP de facto konal na 130 místech v desítce zemí.

Na jevišti v hale v Los Angeles, odkud se ceremonie přenášela v přímém přenosu, se objevilo jen několik celebrit, které vyhlašovaly vítěze. Jako první to udělala herečka Jennifer Anistonová, která virtuálně předala cenu za nejlepší herečku v komediální sérii O'Haraové.

Ceny Emmy za kreativní umění se udílely už minulı tıden. Nominovanı byl v kategorii nejlepší střih zvuku pro seriál nebo komedii v hrané televizní tvorbě i českı zvukař Juraj Mravec, a to jako člen zvukařského tımu další řady životopisného seriálu Koruna (The Crown). Cenu v této kategorii ale nakonec získal tım zvukařů mysteriózního seriálu Stranger Things.