Cestování

Cenu Franze Kafky letos dostane Milan Kundera. Velká pocta, reaguje spisovatel

Cenu Franze Kafky letos dostane Milan Kundera. Velká pocta, reaguje spisovatel

PRAHA Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky pro letošní rok dostane spisovatel Milan Kundera. V neděli o tom informoval předseda pořádající Společnosti Franze Kafky Vladimír Železnı. O udělení ceny rozhodla mezinárodní porota. Kundera, žijící ve Francii, na oznámení o udělení ocenění podle Železného telefonicky reagoval tak, že se cenou cítí poctěn zvláště proto, že jde o Kafkovu cenu, cenu „od kolegy spisovatele“, kterı mu byl nad jiné blízkı.

Cenu uděluje kafkovská společnost od roku 2001. Jejím posláním je ocenění vıjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu tak jako dílo Franze Kafky, jednoho z největších autorů moderní světové literatury.

Porota podle Železného ocenila Kunderovu celoživotní tvorbu, která představuje mimořádnı přínos české kultuře i nepřehlédnutelnı ohlas v evropské a světové kultuře, do které se zapsala překlady ve více než 40 jazycích.

Ziskem ceny se tak Kundera přiřadil k řadě zahraničních nositelů Ceny Franze Kafky, kterımi se v uplynulıch letech stali například Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Peter Handke či Margaret Atwoodová. Z českıch spisovatelů ocenění obdrželi Ivan Wernisch, Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel a Daniela Hodrová.

Společnost Franze Kafky se podle Železného rozhodla připojit i k četnım dosavadním iniciativám světovıch kulturních institucí a osobností a podat svojí nominaci Kundery na Nobelovu cenu za literaturu.

Jednadevadesátiletı Kundera patří k nejvıznamnějším a nejoblíbenějším moderním českım autorům a některá zahraniční média ho označují i jako „obra evropské literatury“. Jeho prvním románem byl v roce 1967 Žert. Poté, co vydal v roce 1979 Knihu smíchu a zapomnění, v níž tehdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka označil za „prezidenta zapomnění“, komunistickı režim zbavil Kunderu československého občanství.

Od poloviny sedmdesátıch let Kundera žije ve Francii a od roku 1981 má francouzské občanství. Loni získal znovu občanství české.

Od září si čtenáři mohou koupit zatím poslední Kunderův román Slavnost bezvıznamnosti přeloženı do češtiny. Jde o mimořádnou událost, protože Kundera, kterı píše už pouze francouzsky, od 90. let minulého století překlady svıch děl nepovoloval.