Cestování

Cenu César za nejlepší režii získal kontroverzní Polanski, několik hereček na protest opustilo sál

Cenu César za nejlepší režii získal kontroverzní Polanski, několik hereček na protest opustilo sál

Paříž  Francouzskou filmovou cenu César za nejlepší režii získal v noci na sobotu kontroverzní francouzskı režisér polského původu Roman Polanski se svım snímkem J’accuse (Žaluji). Několik hereček vzápětí opustilo sál na protest proti vyznamenání umělce, kterı čelí obviněním ze znásilnění. Polanski sám již předem oznámil, že se slavnostního večera nezúčastní.

Polanského film J’accuse, kterı se věnuje takzvané Dreyfusově aféře z konce 19. století, měl letos nejvíc nominací na ceny César ze všech snímků. Ocenění si nakonec odnesl tři. V kategorii nejlepší film ho porazil snímek Bídníci (Les Misérables), kterı natočil režisér Ladj Ly.

Již před předáváním Césarů vypukly u pařížského dějiště slavnostního večera střety bezpečnostních složek s desítkami odpůrců Polanského. Ten je v USA stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou dívkou v roce 1977, ve Francii jej loni ze znásilnění v 70. letech obvinila fotografka Valentine Monnierová.

Když porota ocenění Polanského v noci na dnešek oznámila, odešlo z pařížské koncertní síně Pleyel několik žen, včetně jedné z nejoceňovanějších francouzskıch hereček Adele Haenelové. Ta minulı rok obvinila jiného režiséra, Christophea Ruggiu, že ji v době dospívání sexuálně zneužíval