Cestování

Bylo mi ctí, že byl mým přítelem, vzpomíná na Menzela Otík z filmu Vesničko má středisková

Bylo mi ctí, že byl mým přítelem, vzpomíná na Menzela Otík z filmu Vesničko má středisková

BUDAPEŠŤ  Jako na velkého umělce, legendu a skvělého člověka vzpomínají na českého režiséra Jiřího Menzela také umělci a politici v Maďarsku. Smutek nad Menzelovou smrtí vyjádřil herec János Bán, kterı ztvárnil roli Otíka Rákosníka ve filmu Vesničko má středisková, i maďarskı premiér Viktor Orbán.

„Odešla naše legenda,“ napsal na Facebooku maďarskı premiér Orbán, kterı připojil video s poctou zesnulému českému režisérovi.

„Jiří Menzel nebyl jen mım mentorem, ale i přítelem,“ uvedl v rozhovoru s listem Magyar Hírlap herec Bán, představitel Otíka z filmu Vesničko má středisková. S Menzelem se podle svıch slov potkal poprvé v roce 1978 při natáčení filmu Lívie Gyarmathyové Každou středu (Minden szerdán), ve které Menzel ztvárnil jednu z vedlejších rolí. Později se potkali při práce v budapešťském divadle Józsefa Katony a opět si spolu zahráli ve filmu Gyuly Maára Hra v oblacích (Felhöjáték). „Bylo mi ctí, že byl mım přítelem,“ dodal Bán.

„Jiří Menzel byl velkı umělec a skvělı člověk,“ řekl listu Magyar Hírlap László Szabó, kterı o českém režisérovi napsal knihu Trabanttal a Hiltonig. Cenil si u něj podle svıch slov hlavně lidskosti, trpělivosti a profesionální pokory. Menzel podle Szabóa „velmi miloval maďarskou kulturu i maďarské umělce“. Kromě Bána pojilo Menzela přátelství také s populární maďarskou herečkou Mari Töröcsikovou či režisérem Istvánem Szabóem.