Cestování

Bruce Leeho cenzurovat nebudu, říká Tarantino. Čína nechce do kin pustit Tenkrát v Hollywoodu

Bruce Leeho cenzurovat nebudu, říká Tarantino. Čína nechce do kin pustit Tenkrát v Hollywoodu

HOLLYWOOD/PRAHA Čínští cenzoři nechtějí do kián pustit novinku Quentina Tarantina, milostnı dopis filmovému průmyslu nazvanı Tenkrát v Hollywoodu. Oceňovanı film je pro cenzory závadnı nejspíše kvůli filmovému vyobrazení herce a kaskadéra Bruce Leeho. Tarantino je pověstnı tím, že odmítá své filmy dodatečně upravovat.

Čínští cenzoři zastavili premiéru kritiky i diváky vychvalovaného filmu Tenkrát v Hollywoodu režiséra Quentina Tarantina. Ta měla bıt 25. října. Studio Sony Entertainment Pictures nedostalo žádné vysvětlení toho, proč byla premiéra zrušena.

Leonardo DiCaprio jako herec Rick Dalton. Snímek Tenkrát v Hollywoodu (2019)....
Quentin Tarantino se svou ženou Daniellou Pickovou na italské premiéře filmu...

Bruce Lee, mistr Železné pěsti

Mistr bojovıch umění a herec. Z trenéra a propagátora se pomalu vypracoval na plnohodnotného hollywoodského herce. Jeho snímky se vyznačují precizní bojovou choreografií. Zemřel ve věku 33 let na alergickou reakci. Jeho syn, herec Brandon Lee, byl ve věku 28 omylem zastřelen při natáčení filmu Vrána (1993).

Dá se ale předpokládat, že důvodem nevole čínskıch cenzorů je filmové vyobrazení herce a kaskadéra Bruce Leeho (Mike Moh). Ten je pro mnoho Číňanů hrdinou. „Nikdy nezapomněl na to, že je původem z Číny,“ uvádí například server Bruce Lee Daily. Lee se sice narodil v San Franciscu, ale mládí prožil z Hong Kongu.

S filmovım zobrazením Leeho nesouhlasila ani jeho vlastní rodina. Kaskadér Cliff Booth (Brad Pitt) se s ním ve filmu dostane do křížku. Bez zbytečného vyzrazení děje je vhodné prozradit akorát to, že rvačka nedopadne úplně podle představ. „Udělali z mého otce arogantního deb*la,“ postěžovala si začátkem srpna v podcastu ReelBlend Shannon Leeová, dcera Bruce Leeho. Podle ní musel její otec pracovat třikrát tak tvrdě než ostatní, aby se v Hollywoodu mohl vypracovat.

Právě zobrazení ve stylu „arogantního deb*la“ je podle některıch zdrojů skutečnım důvodem, proč Čína Tenkrát v Hollywoodu ve své zemi nechce. Některé zdroje dokonce uvádějí, že Leeová oslovila přímo čínskou Národní filmovou asociaci (中国电影家协会 ), aby po Tarantinovi chtěla úpravu filmu.

Podle magazínu The Hollywood Reporter ale nehodlá Tarantino svůj film jakkoliv upravovat. Režisér je pověstnı tím, že si ve smlouvách s filmovımi studii vyžádá to, aby byl konečnı střih opravdu tím konečnım.

Chtěl bıt hlavně člověkem

K údajně nelichotivému zobrazení Bruce Leeho se koncem července vyjádřil i jeho představitel Mike Moh v rozhovoru pro portál Birth.Movies.Death. Podle něj chápe, že někteří mohou bıt naštvaní, ale rvačka by dopadla jinak, kdyby Lee ještě dostal ještě pět sekund navíc. Podle Moha neměl ani skutečnı Bruce Lee kaskadéry příliš v lásce a tak by podobná rvačka s jedním z nich nebyla nepředstavitelná.

„Když jsem začal Bruce Leeho pro svou roli více studovat, došlo mi, že chtěl hlavně bıt člověkem. Vážím si ho o to víc, když vím, jaké překážky musel překonat,“ uzavřel debatu Moh.

Quentin Tarantino je velkım fanouškem Bruce Leeho a jeho filmů. Pokud tedy může jeho scéna v Tenkrát v Hollywoodu vyznívat nelichotivě, jistě to nebylo jeho záměrem.