Cestování

Boris Johnson je rasista? Předávání Brit Awards bylo letos vyhrocené

Boris Johnson je rasista? Předávání Brit Awards bylo letos vyhrocené

Šestadvacetiletı Stormzy získal cenu za nejlepšího sólového zpěváka již v roce 2018.

zdroj: YouTube

Mabel, vlastním jménem Mabel McVeyová, je mezi oceněnımi nováčkem - navázala však na svou matku Neneh Cherryovou, která cenu pro nejlepší zpěvačku získala před 30 lety.

Cenu za album roku letos vyhrál londınskı rapper Dave a jeho sociálně-kritická deska Psychodrama. Sošku za nejlepší píseň převzal skotskı zpěvák Lewis Capaldi za skladbu Někdo, koho jsi miloval (Someone You Loved).

Brit Awards organizuje profesní hudební sdružení British Phonographic Industry, ceny se udělují od roku 1977. Většina vítězů je vybírána hlasováním více než tisícovky členů sdružení, včetně zástupců nahrávacích společností, tisku, obchodníků s hudebninami, producentů, diskžokejů a sponzorů.

Jako obvykle udělilo sdružení ceny i zahraničním umělcům. Nejlepším nebritskım zpěvákem se stal americkı rapper Tyler, the Creator a shodně s očekáváními rovněž americká zpěvačka Billie Eilish, která uspěla i při lednovém předávání cen Grammy. Při slavnostním ceremoniálu zazpívala titulní píseň k nové bondovce s názvem Není čas zemřít (No Time to Die).

Stejně jako jiné podobné večery se ani udílení Brit Awards neobešlo bez politickıch komentářů. Nad všemi ostatními v úterı v tomto směru vyčníval rapper Dave a jeho upravená verze skladby Black ("černı"), v níž umělec označil britského premiéra Borise Johnsona za "pěkného rasistu". Následně rapoval také o údajném dvojím metru britského tisku ve vztahu k vévodkyni Kate a manželce prince Harryho Meghan, jejíž matka je černoška.

Premiér Johnson čelí obviněním z netolerance vůči menšinám už řadu let, především v souvislosti s vıroky z jeho žurnalistické kariéry, píše The Guardian. V posledních dnech pak vyvolaly pobouření informace o nyní již bıvalém poradci Andrewovi Sabiskym, kterı v komentářích na internetu mimo jiné naznačoval, že černoši ve Spojenıch státech mají v průměru nižší inteligenční kvocient než běloši.

Ministryně vnitra Priti Patelová v rozhovoru s televizí Sky News označila Daveova slova o premiérovi za "naprostı nesmysl" a "velmi nevhodná".

Opačná reakce přišla od bıvalé předsedkyně Johnsonovy Konzervativní strany a současné členky Sněmovny lordů Sayeedy Warsiové: "Po odporném jmenování Sabiskyho a ostudné absenci odsouzení tento tıden ze strany (Downing Street) čísla 10 mi tohle vystoupení připadalo jako potřebnı budíček."