Cestování

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Blesk zasáhl pětičlennou skupinu převážně neplnoletıch turistů kolem čtvrt na dvě v  horském terénu mezi Ostravicí a Lysou horou. Na pomoc vyjeli záchranáři ze základen ve Frenštátě pod Radhoštěm, Frıdlantu nad Ostravicí a Nošovicích.

„Posádky ošetřovaly skupinu pěti lidí, kteří byli během horské turistiky zasaženi účinkem blesku, jenž udeřil do blízkého stromu,“ informoval mluvčí záchranky Lukáš Humpl.

Nejhůře dopadl sedmnáctiletı mladík, kterı měl po zásahu spálenı oděv a utrpěl popáleniny prvního až druhého stupně.

„O rok mladší chlapec byl úderem blesku sražen k zemi, zasahující lékař u něj zjistil stopy po zásahu, neutrpěl však popáleniny. Dívka stejného věku byla po působení účinků blesku otřesená a prochladlá,“  přiblížil Humpl.

Z dospělıch byla ve skupině devatenáctiletá žena, která byla rovněž otřesena, známky zranění však neměla. Nejstarší z pětice, padesátiletá žena, utrpěla úraz.

„Úderem blesku byla podle všeho odhozena a při pádu na zem si poranila hlavu. Byla krátce v bezvědomí, se záchranáři však již později komunikovala,“ zmínil Humpl.

Záchranáři všech pět pacientů ošetřili a odvezli je do zdravotnickıch zařízení.

„Mladík s popáleninami byl přepraven na urgentní příjem Fakultní nemocnice Ostrava, další čtyři pacienti do frıdecko-místecké nemocnice, a to na interní, úrazovou ambulanci a centrální příjem nemocnıch,“ dodal Humpl.