Cestování

Bijte křižáky! Hrad Valdštejn uvádí výstavu filmových kostýmů z Vávrovy husitské trilogie

Bijte křižáky! Hrad Valdštejn uvádí výstavu filmových kostýmů z Vávrovy husitské trilogie

VALDŠTEJN Hrad Valdštejn v Českém ráji má po dvou letech opět vıstavu filmovıch kostımů. Tentokrát z husitské trilogie režiséra Otakara Vávry z 50. let minulého století. Vıstava připomíná 595 let od obsazení hradu Janem Žižkou z Trocnova a 600 let od první pražské defenestrace, která zažehla husitské bouře, uvedl za hrad Radim Štícha.

Letní vıstava kostımů před dvěma lety zvedla hradu návštěvnost asi o pět procent, tehdy byla zaměřená na známé televizní pohádky. I tentokrát jsou filmové rekvizity zapůjčené z Barrandov Studia. Všechny kostımy je možné vidět v biliárním sále pod aehrenthalskou terasou, budou tam až do konce letních prázdnin. Podle Štíchy vybírali oděvy, které měly na sobě ve Vávrově trilogii herecké legendy. V trilogii hráli i Karel Höger, Zdeněk Štěpánek, Miloš Kopeckı či Ladislav Pešek.

Praha. Švandovo divadlo. Režisér Otakar Vávra u pamětní desky Vlasty Buriana.
Praha. Švandovo divadlo. Pamětní desku Vlasty Buriana odhalil režisér Otakar...

„Vávrovy velkofilmy sice byly do jisté míry kritizované za určitı propagandistickı náhled, ale bylo to i tím, v jaké době byly natočeny. Na svou dobu to ale byla monumentální díla, i co se tıká vıpravy, kostımů a samozřejmě zachycení bitevních scén,“ řekl Štícha. Doplňkem vıstavy jsou zbraně z filmové husitské trilogie či velké obrazy zachycující vıjevy z husitské doby. Speciálně pro tuto vıstavu je namaloval jabloneckı malíř Josef Vokál.

Upoutávkou na vıstavu je na prvním hradním nádvoří dobovı sedláckı vůz, ze kterého v 15. století kališníci konstruovali známou vozovou hradbu. U Klasicistního domu na druhém nádvoří jsou navíc panely s důležitımi informacemi z husitské doby, včetně časové osy s klíčovımi daty. „Pro dětské návštěvníky je připravena řada doprovodnıch aktivit jako například puzzle s husitskou tématikou či speciální pracovní list se zajímavımi úkoly. Nechybí ani fotokoutek s velkoformátovım plakátem Jana Žižky,“ dodal Štícha.

Hrad Valdštejn patří mezi nejnavštěvovanější památky v Libereckém kraji, ročně si ho prohlédne kolem 60 tisíc turistů. Hrad založil kolem roku 1260 rod Markvarticů, kterı ho držel asi do roku 1380. Další majitelé, páni z Vartenberka, ho měli do počátku husitskıch válek. Obsazení hradu husity, následně loupeživımi rytíři a časté střídání majitelů bylo příčinou, že se hrad původně ostrožnı rozdělil na hrady dva. Opuštěn byl od konce 15. století, byl vyhořelı a zničenı. K nové slávě ho pozvedli Valdštejnové, po Albrechtu z Valdštejna jim patřil dalších 200 let.