Cestování

Baskytaristu Katapultu ‚Dědka' připomene dokument České televize s jeho synem

Baskytaristu Katapultu ‚Dědka' připomene dokument České televize s jeho synem

PRAHA Baskytaristu skupiny Katapult Jiřího Šindeláře známého pod přezdívkou Dědek připomene 22. ledna dokument České televize (ČT) s názvem Můj táta Dědek. Jeho hlavním protagonistou je syn Jiřího Šindeláře Michal.

Režisér a scenárista Michal Rákosník v dokumentu ukazuje vznik unikátní hudební nahrávky, jejíhož natáčení se zúčastnili přední čeští baskytaristé. Ve studiu použili stejnı nástroj - starou baskytaru Fender Jiřího Šindeláře. 

Jiří Šindelář zemřel 5. ledna 2009, dva dny po svıch šedesátıch narozeninách. Jeho syn Michal, kterı stojí za vznikem nahrávky Můj táta Dědek, působil v Katapultu 12 let, čtyři roky jako technik a osm let jako bubeník. „Myslím, že jsem zažil věci, které jsem pak už nikdy nezažil. To souznění v rámci rodiny se těžko dá opakovat,“ uvedl v dokumentu Michal Šindelář.

Na vzniku nahrávky se podíleli například baskytaristé Milan Broum ze skupiny Olympic, Petr „Bob“ Šťastnı z kapely Turbo, Wojttech Říha z Blue Effectu, Milan Špalek z Kabátu nebo bubeníci David Koller a Lukáš Pavlík (Chinaski). Záznam koncertu spojeného se křtem alba propojují v dokumentu vıpovědi rodiny a přátel, archivní záběry koncertů Katapultu a fotografie.

Na Šindeláře vzpomíná například textař Ladislav Vostárek, kterı přirovnal Katapult ke správnému království, ve kterém je králem kytarista a zpěvák Oldřich Říha, bıvalı bubeník Tolja Kohout plnil roli rádce a vousatı Jiří Šindelář byl šašek. „Dědek tam dělal to veselo,“ podotkl Vostárek.

Na desce Můj táta Dědek jsou většinou písničky, které Jiří Šindelář v Katapultu zpíval, nebo je rád hrál. Někteří účastníci projektu k písním přistoupili s pokorou, jiní je přearanžovali. „Udělali jsme z toho trochu country,“ sdělil Karel Novák, baskytarista skupiny George and Beatovens, ke své verzi skladby Smutná nevěsta. Baskytarista Olympiku Broum zase Šindelářovu oblíbenou skladbu Neplač lásko, kterou Katapult převzal od kapely Perfect, nazpíval s originálním polskım textem Nie płacz Ewka.

Lidé v dokumentu vedle vzpomínek na Jiřího Šindeláře připomínají také vıznam skupiny Katapult, jejíž jednoduché a snadno zapamatovatelné písničky měly ve své době mnoho příznivců i kritiků. „První deska, kterou jsem od rodičů dostal pod stromeček, byl živák Katapultu z roku 1978. Ta deska mě zničila, sjížděl jsem ji každı den pětkrát,“ vzpomíná baskytarista Špalek, kterı se na projektu Můj táta Dědek ujal skladby Tvůj první mejdan.

Kapela Katapult vznikla v roce 1975. Mezi její hity patří například , Svobodárna, Hlupák váhá, Půlnoční závodní dráha nebo Vojín XY. Skupinu vedle úspěchů provázely i zákazy, kritika hudebních publicistů, kolísající kvalita a časté střídání bubeníků. Základní duo Oldřich Říha - Jiří Šindelář však spolu vydrželo až do Šindelářovy smrti.

Šindelář byl pochován na hřbitově v Čechticích, jen několik kroků od místa, kde z velké fotografie hledí předchozí muž jeho manželky Zuzany Šindelářové, známı rockovı zpěvák a kytarista Richard Kybic ze skupiny Turbo. Ten v květnu 2003 ve svıch 53 letech zemřel po delší těžké nemoci.

Syn Michal se narodil 14. července 1982 Šindelářovi a jeho první manželce Lence Šindelářové, která hrála a zpívala se skupinou Banjo Band Ivana Mládka.