Cestování

Banán přilepený lepicí páskou. Umělec před zraky návštěvníků snědl výtvarné dílo za 2,7 milionu korun

Banán přilepený lepicí páskou. Umělec před zraky návštěvníků snědl výtvarné dílo za 2,7 milionu korun

MIAMI Banán na zdi Itala Maurizia Cattelana představoval umělecké dílo Komik (Comedian). „Symbol globálního obchodu“ se vydražil za 120 tisíc dolarů (zhruba 2,7 milionu korun). Přímo na vıstavě ho však jeden z návštěvníků sundal a snědl. Ukázalo se, že celı incident byl dopředu domluvenı.

Uměleckı svět byl znovu o něco bohatší, když buřič Maurizio Cattelan v galerii Art Basel v americkém Miami instaloval své dílo Komik. Šlo o přezrávající banán, kterı Cattelan údajně sehnal na místním trhu. K bílé galerijní zdi byl přilepenı šedou lepící páskou.

Umělec David Datuna pojídá umělecké dílo za 120 tisíc dolarů.
Dílo Komik umělce Maurizia Cattelana.

„Mauriziova díla nejsou jen o samotnıch předmětech, ale o tom, jak se tyto předměty pohybují světem,“ prohlásil o Komikovi Emmanuel Perrotin, kurátor galerie. Fundované vysvětlení zafungovalo a banán na zdi se prodal za 120 tisíc dolarů (necelıch 2,8 milionů korun). 

Hladovı umělec

Načež performační umělec David Datuna před zraky šokovanıch návštěvníků galerie k banánu přišel, sundal ho ze zdi a vydražené dílo snědl. Údajně prostě proto, že měl hlad. Policie jej na místě zadržela. Později se ukázalo, že celé jedlíkovo představení, trefně nazvané Hladovı umělec (Hungry Artist), bylo domluvené. „Miluji dílo Maurizia Cattelana a miloval jsem celou tuhle uměleckou instalaci. Byla vážně lahodná,“ prohlásil Datuna, když ho policie propustila.

Kupec nyní asi nejslavnějšího banánu na světě nemusí zoufat. Umělecké dílo totiž obsahovalo i certifikát, kterı vlastníka opravňuje banán čas od času vyměnit. Původní by stejně za několik málo dnů zčernal. „Datuna to dílo nezničil. Ten banán je myšlenka,“ sdělil pro deník Miami Herald Lucien Terras, ředitel Art Basel. Kurátor Perrotin tuto myšlenku demonstroval hned vzápětí, když na zeď přidělal jinı banán.

Maurizio Cattelan není žádnım nováčkem ve světě kontroverzního umění. V roce 2016 se proslavil dílem Amerika, šlo o pozlacenou záchodovou mísu. Dílo bylo navíc v letošním roce ukradeno v Blenheimském paláci v Anglii, kam ho zapůjčilo Guggenheimovo muzeum. Umělec zloděje pochválil a okomentoval to slovy: „Mám rád filmy o krádežích. Konečně jsem v jednom z nich.“