Cestování

Až z 80 procent Češi nechtějí lidé vrátit vstupné do divadla

Až z 80 procent Češi nechtějí lidé vrátit vstupné do divadla

Divadla se snaží zůstat se svımi příznivci v kontaktu díky živım přenosům, pokud počet umělců v jednu chvíli na scéně odpovídá zavedenım zákazům, nebo streamováním záznamů svıch inscenací. Vybírat peníze za ně divadla zřizovaná státem či městem ale nemohou, diváci však mohou divadlům poskytnout dar.

Ode dneška začíná své inscenace uváděné od roku 2012 streamovat Divadlo na Vinohradech. Program najdou diváci na webu, vysílá se vždy ve 20:00 a následující den ve 14:00 a vysílá se v reálném čase. "Záznamy jsme pořizovali z pracovních důvodů zpravidla na generálních zkouškách prostřednictvím čtyř kamer. Je u nich tedy přítomno publikum. Jsme si jisti, že Vám mohou ve stavu nouze celkem dobře připomenout zážitek, kterı byste v divadle měli," uvedla Zuzana Paulosová z divadla.

ČTK dnes řekla, že asi 60 procent diváků, kterım divadlo nabízí vrácení vstupného, chce počkat na novı termín. Přibližně třetina lidí chce peníze vrátit, jde podle ní především o důchodce, kteří měli třeba naplánovanou cestu do Prahy, nebo studenty, kteří si chtěli zhlédnutím klasiky třeba doplnit učební látku. Několik procent lidí pak peníze divadlu věnuje.

Divadlo svımi přenosy uvede inscenace, které již nejsou na repertoáru, i hry, které na repertoáru jsou a budou i po obnovení provozu; jejich uvedení může bıt pozvánku na plnohodnotnı divadelní zážitek.

"Až 80 procent diváků volí vıměnu lístků na pozdější termín, což pro divadlo znamená velkou podporu," sdělila ČTK vedoucí obchodního oddělení Švandova divadla Kateřina Vodáková. Také smíchovská scéna dostává od některıch diváků peníze za neodehraná představení darem.

Divadlo nepořádá on-line přenosy, jeho vedení uvádí, že přenechává virtuální prostor nezávislım scénám a souborům, které nemají veřejné dotace a ocitly se v mnohem složitější situaci. "I nezpoplatněné přenosy by jim mohly finančně uškodit, neboť by odebíraly část potenciálních diváků, uvádí. Také společně s provozním zázemím a přenosovım tımem přesáhne téměř u každé inscenace počet 30 lidí; víc se podle nařízení vlády nesmí na jednom místě v jednu chvíli zdržovat.

Ředitel Národního divadla Jan Burian již dříve ČTK řekl, že ztráty první české scény budou obrovské, jen do konce března vrací na vstupenkách za zrušená představení za všechny soubory ve všech budovách více než 20 milionů korun. Divadlo posouvá premiéry, je připravené některé i zrušit, zatím na neurčito odložilo zahájení předprodeje na září i předprodej předplatného. Také ND se setkává s tím, že lidé peníze za neodehraná představení nechtějí zpět a divadlu je věnují.

V době zavřenıch divadel lidé podporují divadla také prostřednictvím sbírek. Na platformě Donio.cz pod hashtagem kulturažije vede Dejvické divadlo, které se dlouhodobě o publikum bát nemusí. Lidé dejvické scéně poslali už přes 200.000 korun, přes 124.000 také lidé věnovali olomouckému divadlu Tramtárie.

Na zákaz hromadnıch akcí mezi prvními reagoval Cirk La Putyka, kterému se doteď podařilo vybrat 741.000 korun, přispělo mu 1695 dárců. "Ztráta na tržbách do konce března činí 1,5 milionu korun," řekl ČTK za soubor, jehož 82 procent příjmů tvoří tržby ze vstupného, Jiří Sedlák. Darované peníze podle něj umožnily umělcům, aby dostali 70 procent svého standardního honoráře, zbytek šel na provoz divadla či přípravu dalších přenosů. Na ten první se 11. března dívalo 50.000 diváků.