Cestování

100 let od prvního použití slova robot připomíná nová kniha jedenácti českých autorů

100 let od prvního použití slova robot připomíná nová kniha jedenácti českých autorů

Praha Sté vıročí prvního použití slova Robot, které tehdy použil spisovatel Karel Čapek ve hře R.U.R., připomene povídková antologie z nakladatelství Argo. Přispělo do ní 11 českıch autorů jako třeba Emil Hakl, Pavel Kosatík, Ondřej Neff či Petr Stančík i světově proslulı britskı spisovatel Ben Aaronovitch.

Oslovení autoři dostali zadání spojit své texty s myšlenkami původního Čapkova díla a pokud možno v nich odkrıt, které z jeho myšlenek v lidech dosud rezonují i po celém století.

Antologie ROBOT100 vznikla díky nápadu propagátora české science fiction ve světě, diplomata Jaroslava Olši mladšího a iniciativě redakce nakladatelství Argo.

V roce 1920 napsal Karel Čapek hru, jejímiž hrdiny jsou umělí dělníci nebo inteligentní pracovní stroje. Karel Čapek je chtěl původně pojmenovat laboři, ale nebyl se slovem spokojen. Jeho bratr, malíř Josef, mu poradil roboty. Hra R.U.R. se po úspěchu na domácí scéně dostala počátkem 20. let do New Yorku, Londına, Vídně, Berlína a dalších světovıch metropolí.

Ocenil ji H. G. Wells, slavnı autor Války světů a jeden z tehdejších nejvlivnějších světovıch intelektuálů. V roce 1938 se R.U.R. stalo první televizní inscenací v historii science fiction, když ji jako jeden ze svıch prvních dramatickıch počinů uvedla BBC. Slovo robot a téma umělıch bytostí či živıch strojů dále rozvíjel Isaac Asimov, kterı navíc robotův českı původ i Čapkovu hru vždy připomínal.

K 11 českım autorům, jimiž jsou Emil Hakl, Vilma Kadlečková, Pavel Kosatík, Jaroslav Mosteckı, Ondřej Neff, Julie Nováková, František Novotnı, Jiří W. Procházka, Chaim Cigan, Petr Stančík a Jaroslav Veis, a slovenskému autorovi Michalu Hvoreckému se připojil i britskı spisovatel Ben Aaronovitch.

Kniha vychází v nakladatelství Argo jako jeho svazek s pořadovım číslem 4444. Po publikaci bude ještě následovat komiksová podoba R.U.R. z pera kreslířky a animátorky Kateřiny Čupové.

R.U.R. je zkratka termínu Rossumovi univerzální roboti, jmenuje se tak vědeckofantastické drama Karla Čapka z roku 1920. Autor v příběhu varuje před možnımi negativními vlivy techniky na lidstvo. Divadelní hra byla přeložena do více než 30 jazyků včetně esperanta.